Serce tamtego miasta. Kolekcja Żydowskiego Instytutu Historycznego
Serce-Tamtego-Miasta-www-PL.png

Mówi się, że człowiek umiera dwa razy – pierwszy raz, gdy umiera ciało, kolejny, kiedy ktoś po raz ostatni wypowie jego imię. Co jednak w sytuacji, gdy próbuje się wymazać imiona i pamięć całego narodu? Po dawnym życiu żydowskim pozostały nam tylko odłamki codzienności – niepodpisane kartki, nierozpoznana twarz na zdjęciu, opaska z gwiazdą czy książka z odręcznymi notatkami.

Od ponad 75 lat misją realizowaną przez Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma jest zachowanie pamięci o tamtych ludziach i ich historiach. To tu bije serce dawnej żydowskiej Warszawy – serce tamtego miasta.

Dziesiątki tysięcy dokumentów, rękopisów, starodruków, książek, dzieł sztuki i fotografii są przechowywane w Instytucie. Zbiory pod ścisłą opieką specjalistów ŻIH są katalogowane, opisywane i opracowywane tak, by jak najlepiej poznać ich historie. Są również poddawane konserwacji i digitalizacji, w celu zachowania ich z w jak najlepszym stanie dla przyszłych pokoleń.  

Chcemy pokazać te – zazwyczaj ukryte w magazynach – obiekty szerszemu gronu odbiorców, więc dzielimy się ich fotografiami w przestrzeni miasta, które przed wojną było domem największej społeczności żydowskiej na kontynencie. W ten sposób powstawała wystawa plenerowa Serce tamtego miasta. Kolekcja Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Ekspozycję tworzy 15 plakatów rozmieszczonych w przestrzeni miejskiej. Prezentujemy na nich fotografie unikalnych obiektów z kolekcji ŻIH. Towarzyszą im – dostępne na stronie Instytutu – współczesne komentarze autorstwa artystek, pisarzy, dziennikarek, naukowczyń i ekspertów. Dzięki wystawie Serce tamtego miasta. Kolekcja Żydowskiego Instytutu Historycznego zwykły przystanek autobusowy czy słup reklamowy – mijane codziennie w drodze do pracy i szkoły – stają się okazją do uruchomienia pamięci i myślenia o przeszłości.

Zapraszamy na spacer po Muranowie śladem plakatów tworzących wystawę. Ekspozycję można oglądać od 1 do 31 marca.

 

Internetową wystawę można zobaczyć tutaj.

MAPA WYSTAWY W GOOGLE MAPS

Papierową mapę wystawy można pobrać w Żydowskim Instytucie Historycznym.

Serce-Tamtego-Miasta-Mapa-Kwadrat.jpg [584.80 KB]

 

 

Dyrektor: Monika Krawczyk

Kurator: Krzysztof Czajka-Kalinowski

Kuratorka organizacyjna: Anna Dobrowolska-Balcerzak

Wsparcie koncepcyjne: Małgorzata Sołtysik, Marta Kapełuś, Ada Małczyńska

Współpraca: Agnieszka Jeż, Agnieszka Kajczyk, Agnieszka Mastalerz, Agnieszka Witkowska-Krych, Anna Kowalczyk, Beata Chomątowska, Jowita Michalska, Justyna Majewska, Karolina Sulej, Ola Bilińska, Piotr Paziński, Sylwia Chutnik

Identyfikacja wizualna i opracowanie graficzne: Lidia Zajdzińska

Redakcja: Magdalena Romanowska

Tłumaczenie: Natalia Kłopotek

Komunikacja i marketing: Aleksandra Galant, Anna Ekielska, Natasza Majewska

Wsparcie promocyjne: Aleksandra Przeździecka-Kujałowicz

Digitalizacja: Grzegorz Kwolek, Szymon Tłuszcz, Tytus Rojek

Konserwacja: Violetta Bachur

Podziękowania: Franciszek Bojańczyk, Urszula Antczak, Dariusz Lipowski, Marzena Mikos, Olga Pastewka, Włodzimierz Konefał

 

Belka patronacka na stronę PL.jpg [787.65 KB]

Dzień: 01.03.2024
Godzina: 11:00
Miejsce: Muranów