Menu
- Artykuły
- Wydarzenia
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
Henryk Goldszmit, znany pod literackim pseudonimem jako Janusz Korczak, wraz z prowadzonym przez siebie i Stefanię Wilczyńską Domem Sierot we wrześniu 1939 roku stanął w obliczu wojny. Przez niespełna kolejne trzy lata wraz ze współpracownikami i podopiecznymi zmagał się z okupacyjną rzeczywistością. „Jestem mistrzem ekonomii wysiłku: jak Harpagon cedzę celowość każdej zużytej jednostki energii” – napisał w jednym z tekstów powstałych już w getcie, mając na myśli swoje działania. Podczas seminarium mowa będzie o kilku inicjatywach, które w sytuacji granicznej właśnie w duchu ekonomii wysiłku podjął, by życie żydowskich sierot uczynić bardziej znośnym.
Agnieszka Witkowska-Krych – z wykształcenia kulturoznawczyni, hebraistka i socjolożka, przez 10 lat związana z Korczakianum (pracownią naukową Muzeum Warszawy). Jej książka „Mniej strachu. Ostatnie chwile z Januszem Korczakiem” została wyróżniona w konkursie KLIO na najlepszą książkę o Warszawie 2019 r. W IKP UW przygotowuje pracę doktorską poświęconą sierocińcom w getcie.
___
Prosimy o rezerwację miejsca na wydarzenie. Link do platformy, na której odbędzie się wykład, przekażemy przed spotkaniem w wiadomości.
Rezerwacja możliwa na facebooku, a także drogą mailową: promocja@jhi.pl
Liczba miejsc ograniczona.
___
Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej