Menu
- Artykuły
- Wydarzenia
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
Program Oneg Szabat został powołany przez Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma i Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, by upowszechnić wiedzę o Podziemnym Archiwum Getta Warszawy, udostępnić zachowane w nim dokumenty oraz upamiętnić członków grupy Oneg Szabat.
Grupa Oneg Szabat zachowała pamięć o Żydach zniewolonych w warszawskim getcie i ich śmierci w obozach zagłady. Podjęła walkę z Niemcami intelektualnym oporem i pracą. Stworzone przez nią Podziemne Archiwum Getta Warszawy jest najważniejszym świadectwem Holokaustu.
Powołaliśmy Program Oneg Szabat, by kontynuować misję współpracowników Ringelbluma – ocalać pamięć o polskich Żydach. Chcemy, by wiedza o Archiwum i o jego twórcach stała się powszechna. Archiwum Ringelbluma to część „pamięci świata”, a grupa Oneg Szabat to jedni z jego etycznych przywódców.
Podziemne Archiwum Getta Warszawy, tzw. Archiwum Ringelbluma, zostało wpisane w 1999 roku na listę Pamięć Świata UNESCO.
Wszystkie tomy Archiwum Ringelbluma są dostępne on-line. Można je przeglądać na stronie Centralnej Biblioteki Judaistycznej — cyfrowego repozytorium ŻIH — bazy żydowskich materiałów ikonograficznych i tekstowych pochodzących z zasobów archiwalnych, muzealnych i bibliotecznych Żydowskiego Instytutu Historycznego.
Pełna edycja Archiwum Ringelbluma w Centralnej Bibliotece Judaistycznej
Ważnym elementem programu jest przetłumaczenie wszystkich tomów „Pełnej edycji Archiwum Ringelbluma” na język angielski oraz opublikowanie tłumaczeń online. W 2017 roku wydaliśmy drukiem pierwszy tom Archiwum Ringelbluma w wersji angielskiej. Polskie i angielskie opracowania zostaną powiązane z kopiami cyfrowymi oryginalnych dokumentów i w dalszej perspektywie w oparciu o ich zawartość zostanie stworzona wirtualna Encyklopedia Getta Warszawskiego.
Prace nad przekładem pełnej 37-tomowej edycji zostały zaplanowane na 10 lat.
Tytuł wystawy "Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu" pochodzi z testamentu dziewiętnastoletniego Dawida Grabera, który był jedną z trzech osób biorących udział w ukryciu pierwszej części Archiwum w piwnicy budynku przy ul. Nowolipki 68, gdzie przed wojną mieściła się żydowska świecka szkoła podstawowa im. Bera Borochowa. Archiwum zostało zakopane podczas akcji eksterminacyjnej w Warszawie.
Pracujemy także nad mobilną wersją Archiwum, która dostępna będzie w najważniejszych muzeach świata.
Więcej informacji na temat wystawy
Relacja z uroczystego otwarcia wystawy
Projekt jest realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kultura cyfrowa".
Na początku 2018 roku rozpoczęliśmy akcję komunikacyjną skierowaną do studentów z Polski, Stanów Zjednoczonych, Kanady i Australii. Przygotowaliśmy specjalny program edukacyjny dla polskich i zagranicznych odbiorców, który będzie dostępny również online. Pilotaż projektu został przeprowadzony na początku marca 2018 r.
Przyjechała do nas dziesięcioosobowa grupa studentów z University of Philadelphia, która spędziła kilka intensywnych dni w Krakowie, Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu i Warszawie. Zwiedzili m.in. wystawę stałą „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”, wzięli udział w licznych warsztatach i spacerach edukacyjnych przeprowadzonych przez edukatorów ŻIH i SZIH. W najbliższym czasie planujemy kolejne edycje Programu.
Tematyka Oneg Szabat jest przybliżana również podczas spacerów prowadzonych przez edukatorów Żydowskiego Instytutu Historycznego, m.in.: „Warszawa oczami Ringelbluma”, „Impresja o Dzielnicy Północnej na 1809 kroków”, „Niezatarte ślady getta” i przede wszystkim: „Historycy, pisarki i listonosz – członkowie konspiracyjnej grupy Oneg Szabat w przestrzeni getta Warszawy”, którego uczestnicy poznają biografie członków grupy Oneg Szabat.
W dniach 8–9 grudnia 2018 r. w siedzibie Żydowskiego Instytutu Historycznego odbyła się Akademia Oneg Szabat, w której uczestniczyło 20 nauczycieli z całej Polski. Podczas dwudniowego seminarium poruszono wiele tematów związanych z historią grupy Oneg Szabat i stworzonego przez nią Podziemnego Archiwum Getta Warszawy.
Jeszcze przed otwarciem stałej ekspozycji, zrewitalizowana została przestrzeń historycznego gmachu przy ul. Tłomackie 3/5, który cudownie ocalał z pożaru getta i przetrwał wojnę, a następnie stał się siedzibą Żydowskiego Instytutu Historycznego. Co więcej, to właśnie tu podczas wojny odbywały się spotkania grupy Oneg Szabat, a dziś przechowywane jest Podziemne Archiwum Getta Warszawy. Ślady wielkiej historii widać u nas na każdym kroku – już w holu Instytutu można zobaczyć fragmenty spalonej podłogi. Są one pokłosiem wysadzenia w powietrze Wielkiej Synagogi w dniu 16 maja 1943 roku.
Na stronie onegszabat.org, wszyscy zainteresowani mogą przekazać darowiznę, m.in na konserwację i tłumaczenie Archiwum, a także zapoznać się z sylwetkami grupy Oneg Szabat i jej historią.
Więcej informacji o Archiwum Ringelbluma oraz grupie "Oneg Szabat” można znaleźć na stronie internetowej ŻIH, a także na stronie programu Oneg Szabat na Facebooku oraz Twitterze.
Program Oneg Szabat realizowany jest przez Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma i Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.