Zmarł Mariusz Wojtalewicz, kierownik Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku

07.11.2020
Autor: Żydowski Instytut Historyczny
Ze smutkiem informujemy, że w piątek 6 listopada zmarł Mariusz Wojtalewicz, kierownik Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku. Niech Jego dusza będzie związana w węzeł życia.
Mariusz Wojtalewicz. źródło: Muzeum Żydow Mazowieckich

Mariusz Wojtalewicz / Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku


Mariusz Wojtalewicz kierował płocką placówką od jej powstania w 2013 r. Od wielu lat nasze instytucje blisko współpracowały, czego efektem były wykłady naszych pracowników w Płocku czy podróże wystaw ŻIH, m.in. „Wolny Ptak – Der Frajer Fojgl”.

Zawsze z uśmiechem witał nas w gościnnych progach Muzeum Żydów Mazowieckich. Na piętrze czekała herbata i miła rozmowa. Opowiadał o planach wydarzeń kulturalnych, koncertach, wystawach, o rozwoju muzeum. Zaangażowany, oddany pracy i chłonący każdą nowość w świecie kultury.

Pan Mariusz współtworzył jedno z najważniejszych w Polsce muzeów żydowskich, którego działalność kulturalna i edukacyjna oddziaływała na społeczność miasta. Płocczanom przybliżał historię żydowskich sąsiadów, a przyjeżdżającym z Izraela Żydom pomagał szukać śladów pamięci ich rodzin. Dbał o spuściznę̨ pozostawioną nam przez pomyłkę historii, co płocczanin Władysław Broniewski w wierszu „Rozmowa z historią" opisał: „O Nieśmiertelna, skądże ta skłonność do paradoksów”. Teraz nam, którzy znaliśmy Pana Mariusza Wojtalewicza, zostało dbanie o to, co zostawił dzięki swojej codziennej pracy.

W imieniu Żydowskiego Instytut Historycznego przesyłamy wyrazy współczucia i wsparcia dla rodziny i bliskich Pana Mariusza i Jego współpracowników z MŻM. Niech Jego dusza będzie związana w węzeł życia.