Wystawa stała „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”

W listopadzie 2017 roku otworzyliśmy wystawę stałą „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”, na której po raz pierwszy pokazujemy oryginalne dokumenty Archiwum, jedną z baniek, w której były przechowywane oraz przybliżamy sylwetki poszczególnych osób z Oneg Szabat i ich wkład w prace konspiracyjne.

Uroczystości otwarcia wystawy zostały objęte honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. W otwarciu uczestniczył Prezydent RP wraz z Pierwszą Damą, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, vice-ambasador Izraela, przedstawiciel UNESCO oraz inne osoby reprezentujące najwyższe urzędy państwowe i kościelne, korpus dyplomatyczny, a także przedstawiciele fundacji i organizacji żydowskich z całego świata.

Głównym tematem wystawy jest działalność konspiracyjnej grupy Oneg Szabat w getcie warszawskim oraz stworzone przez nią unikatowe Archiwum: od jego powstania do dzisiaj. Wystawa stawia sobie za cel prezentację tej wyjątkowej kolekcji, a także historii grupy Oneg Szabat w kontekście wydarzeń II wojny światowej.

Tytuł wystawy „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” pochodzi z testamentu 19-letniego Dawida Grabera, który był jedną z trzech osób biorących udział w ukryciu pierwszej części Archiwum w piwnicy budynku przy ul. Nowolipki 68, gdzie przed wojną mieściła się szkoła im. Bera Borochowa. Archiwum zostało zakopane podczas akcji likwidacyjnej w Warszawie.

Wystawę przez pierwszy miesiąc zobaczyło ponad 5500 zwiedzających.

 

Kurator | Paweł Śpiewak

Współkurator | Anna Duńczyk-Szulc

Projektanci wystawy | Aneta Faner, Piotr Duma

Współpraca | Zuzanna Benesz-Goldfinger, Jarosław Kubicki, Sławomir Różański

Autorzy Programu Oneg Szabat  | Jolanta Hercog, Krzysztof A. Rozen

 

Zobacz, co o wystawie mówią jej kuratorzy: prof. Paweł Śpiewak, dyrektor ŻIH w latach 2011-2020, oraz Anna Duńczyk-Szulc

 

Wystawy podróżujące

Nie każdy może przyjechać do Warszawy, aby zobaczyć oryginalne dokumenty Archiwum prezentowane na wystawie stałej „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”. Dlatego też przygotowaliśmy wystawę podróżującą, która od 2019 r. będzie prezentowana w ośrodkach muzealnych i instytucjach kultury na całym świecie.

 

Wystawy czasowe

W Żydowskim Instytucie Historycznym regularnie organizujemy wystawy tematyczne: artystyczne (ukazujące sztukę przedwojenną, czasów wojny i współczesną), fotograficzne, historyczne, w tym poświęcone grupie Oneg Szabat i Archiwum Ringelbluma, a także wystawy plenerowe.

Więcej o naszych ekspozycjach