wyd2_cut.jpg [161.47 KB]

Wydawnictwo Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma (w strukturze Instytutu jako „Dział Wydawniczy”) zajmuje się publikowaniem książek naukowych oraz popularnonaukowych przybliżających historię i kulturę Żydów, zwłaszcza z Europy Środkowo-Wschodniej. Wydajemy zarówno teksty oryginalnie napisane w języku polskim, jak i przekłady, zwłaszcza z języków hebrajskiego i jidysz.

Wśród naszych publikacji znajdują się monografie naukowe i popularnonaukowe z zakresu m.in. historii, socjologii, filozofii i literaturoznawstwa prezentujące wyniki najnowszych badań mieszczących się w polu studiów żydowskich. Szczególne miejsce wśród prac naukowych zajmują te skupione na historii Zagłady oraz losach Żydów polskich przed II wojną światową i po niej. W ramach serii Wydanie Krytyczne Prac CŻKH przedstawiamy dokonania wczesnych studiów nad Zagładą w Polsce.

Naszą misją jest publikowanie relacji świadków Zagłady, spisanych na bieżąco lub z perspektywy czasu. Wydaliśmy kluczowe dla historii getta warszawskiego pisma Racheli Auerbach czy dziennik Abrahama Lewina. W serii Wspomnienia i Relacje (dawniej:  Wspomnienia, Relacje, Dzienniki) ukazało się kilkadziesiąt książek wspomnieniowych dokumentujących okupacyjne losy Żydów polskich. W publikacjach upowszechniamy materiały zgromadzone przez grupę „Oneg Szabat” w Archiwum Ringelbluma. Wybrane tomy pełnej edycji Archiwum Ringelbluma udostępniamy w tłumaczeniu na język angielski. 

Ważną gałęzią naszej działalności jest przypominanie twórczości artystów żydowskich. W cyklu wydawniczym Jidyszland, opracowywanym we współpracy z Polskim Towarzystwem Studiów Jidyszystycznych, szczególną uwagę poświęcamy kulturze, a zwłaszcza literaturze, która powstawała w języku jidysz. Z kolei w albumach i katalogach towarzyszących wystawom organizowanym w Żydowskim Instytucie Historycznym przybliżamy sylwetki i prace żydowskich malarzy czy grafików.

Przygotowujemy do wydania także edycje źródeł, monografie, eseje czy zbiory komentarzy dotyczące duchowości i obyczajowości żydowskiej. W serii Źródła do Studiów nad Duchowością Żydów publikujemy w języku oryginalnym i polskim przekładzie klasyczne teksty wyrażające na przestrzeni dziejów duchowość żydowską w jej różnych wymiarach.

Bardzo ważnym aspektem, a często wspólnym mianownikiem wielu naszych publikacji są stosunki polsko-żydowskie.

Nasze książki są recenzowane przez niezależnych specjalistów związanych z polskimi i zagranicznymi uczelniami. Wydawnictwo ŻIH znajduje się na poziomie I wykazu wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Unikatowy Identyfikator Wydawnictwa: 77400).

 

Ogólne zasady opracowania tekstów – wskazówki dla autorów i tłumaczy

 

Kontakt (w godz. 9–17)

Redakcja

tel.: +48 784 366 451

wydawnictwozih@jhi.pl