Menu
- Artykuły
- Wydarzenia
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
Głównym tematem wystawy jest działalność konspiracyjnej grupy działającej w getcie warszawskim pod nazwą Oneg Szabat– (hebr. Radość Soboty)oraz losy stworzonego przez nią unikatowego zbioru od jego powstania aż do dziś. Historia zapisana na kartach Archiwum ukazuje też losy jego autorów i to im po 70 latach oddajemy głos. Pomysłodawcą i głównym twórcą Archiwum był historyk dr Emanuel Ringelblum. Dzieło Oneg Szabat, będące świadectwem oporu intelektualnego i duchowego, powstawało zgodnie z naukowymi zasadami, z dbałością o obiektywność i staranność języka.
Na wystawie pokazujemy ukryte z narażeniem życia w jednej z piwnic getta – dokumenty, listy i testamenty idących na śmierć, relacje świadków i ofiar ludobójstwa. Świadectwa, w których jest ból i cierpienie poszczególnych ludzi. Gromadzono je i porządkowano w ocalonym budynku dawnej Biblioteki Judaistycznej, obecnej siedzibie Żydowskiego Instytutu Historycznego i Stowarzyszenia ŻIH w Polsce.
Tytuł wystawy Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu pochodzi z testamentu dziewiętnastoletniego Dawida Grabera, który brał udział w ukryciu pierwszej części Archiwum w czasie wielkiej akcji likwidacyjnej w getcie warszawskim. W trakcie pracy przy ukrywaniu Archiwum pisał: Jedna z sąsiednich ulic jest już zablokowana. Nastroje są straszne. Spodziewamy się najgorszego. Spieszymy się. […] Do widzenia. Żebyśmy tylko zdążyli zakopać… […] To, czego nie mogliśmy wykrzyczeć przed światem, zakopaliśmy w ziemi. (Poniedziałek, 3 sierpnia [1942], 4 po południu).
Materiały związane z wystawą zostały udostępnione na portalu Delet.
Od kwietnia 2018 r. na wystawie stałej można oglądać nowe dokumenty Podziemnego Archiwum Getta Warszawy. Czytaj dalej
Archiwum Ringelbluma jest jednym z najcenniejszych zespołów archiwalnych. Od 1999 r. znajduje się na liście UNESCO „Pamięć świata”.
Kurator wystawy | Paweł Śpiewak
Współkurator | Anna Duńczyk-Szulc
Projektanci wystawy | Aneta Faner, Piotr Duma
Współpraca | Zuzanna Benesz-Goldfinger, Jarosław Kubicki, Sławomir Różański
Autorzy Programu Oneg Szabat | Jolanta Hercog, Krzysztof A. Rozen
Prosimy o rezerwację online i wybór dogodnej godziny odwiedzin.
Wystawa jest czynna w godzinach:
Poniedziałek – Piątek: 9:00 – 18:00 (ostatnie wejście o godz. 17:00)
Niedziela: 10:00 – 18:00 (ostatnie wejście o godz. 17:00)
Uwaga: od 21 września 2020 r. obowiązują zmienione zasady wstępu na wystawy. Ekspozycja jest czynna od poniedziałku do piątku oraz w niedzielę w godzinach 10:00–18:00 (ostatnie wejście o godzinie 17:00).
Kup bilet
Bilety na wystawy ŻIH można kupić onlinelub w siedzibie Instytutu.
Godziny otwarcia kasy biletowej: poniedziałek-piątek 9:00–18:00
Cennik:
Od września 2020 roku wznawiamy zwiedzanie wystaw z przewodnikiem, które będzie dostępne od poniedziałku do piątku w godzinach:
W niedzielę zwiedzanie wystawy jest bezpłatne tylko dla osób indywidualnych. Grupy zorganizowane od 10 do 35 osób muszą kupić bilet grupowy online .
Jako że limit osób odwiedzających wystawę na daną godzinę to tylko 35 osób, prosimy o rezerwowanie także darmowych biletów na stronie www.tickets.jhi.pl.
Darmowy bilet otrzymają Państwo drogą elektroniczną!
Zapraszamy do zapoznania się z cennikiem szczegółowym:
Wystawa jest jednym z kluczowych elementów Programu Oneg Szabat zainicjowanego przez Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma oraz Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Program jest realizowany w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.