Aplikacja mobilna Portal Delet Online jest już dostępna

25.01.2021
Autor: Żydowski Instytut Historyczny
Aplikacja mobilna Portal Delet Online jest już dostępna! Dzięki aplikacji można przeglądać na urządzeniach mobilnych kolekcje portalu Delet (www.delet.pl).
25.01._delet_main_2.jpg

Moritz Coschell; „Syn cudownego rabina”, przed 1938 r., www.delet.pl

 

Na portalu Delet prezentujemy najcenniejsze zbiory należące do ŻIH oraz Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny. Pracę nad nową wersją aplikacji rozpoczęliśmy z myślą o przybliżeniu i ułatwieniu dostępu do naszych kolekcji osobom, które wolą korzystać z urządzeń mobilnych. Misją Portalu jest dotarcie do wszystkich zainteresowanych historią i kulturą żydowską. Portal umożliwia nie tylko oglądanie dzieł sztuki, archiwaliów i fotografii, lecz także zapoznawanie się z lekcjami i warsztatami oraz wirtualnymi oprowadzaniami po wystawach, przygotowanymi przez naukowców i edukatorów.

MŻIH B-443_7_14_3.jpg [238.93 KB]
„Żydowska szkoła Villareal”, Nowy Jork, przed 1938 r., www.delet.pl

 

Dzięki nowej aplikacji uzyskujemy na urządzeniach mobilnych łatwy dostęp do zabytków i świadectw takich jak Archiwum Ringelbluma –  zbiór dokumentów, fotografii i dzieł sztuki stworzony w konspiracji w getcie warszawskim, by dokumentować Zagładę. Archiwum ze względu na swoją wyjątkową wartość zostało wpisane na listę Pamięć Świata UNESCO.

Na szczególną uwagę zasługują również kolekcja dzieł sztuki żydowskiej ocalonej z Zagłady oraz unikatowa kolekcja „Berlinka”, czyli ikonograficzne archiwum przedwojennego Muzeum Żydowskiego w Berlinie.

Bogate zbiory fotograficzne portalu Delet przedstawiają zarówno początek XX wieku, jak i wojenną oraz powojenną rzeczywistość, ze śladami dziedzictwa żydowskiego na ziemiach polskich. Dzięki niezwykłym fotografiom Julii Pirotte i innym kolekcjom Działu Dokumentacji ŻIH możemy odbyć podróż w przeszłość – do małego żydowskiego miasteczka i przełomowych momentów historii Żydów w XX wieku. Aplikacja pozwala także na korzystanie ze spacerów tematycznych po żydowskiej Warszawie.

Aplikacja Delet została stworzona we współpracy z firmą Mysza Software.

Projekt jest realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu Kultura Cyfrowa.

Zachęcamy do pobrania aplikacji z Google Play i App Store oraz ze strony www.jhi.pl.

 

Instrukcja pobierania ze strony www.jhi.pl:

  1. Uruchom na smartfonie stronę ŻIH: www.jhi.pl i wybierz ten artykuł. Link do pobrania aplikacji znajduje się na końcu wpisu.
  2. Pobierz/zapisz plik w formacie zip. - „Aplikacja_Portal_Delet.apk” lub kliknij w link znajdujący się pod instrukcją.
  3. Jeśli pobierasz plik zip. pojawi się okienko z informacją o pobraniu aplikacji z „nieznanego źródła”. Zaakceptuj i wybierz „Tak”. Jeśli nie pojawi się taka informacja, plik z aplikacją znajdziesz w folderze „pobrane” w swoim urządzeniu (lub w innym folderze, w którym zapisują się pliki pobrane z sieci). Otwórz folder i zapisz plik z aplikacją. Być może ponownie pojawi się informacja o pobraniu aplikacji z „nieznanego źródła”. Zaakceptuj ponownie i wybierz „Tak”.
  4. Jeśli pobierasz przez link poniżej, pojawi się okienko z informacją o pobraniu aplikacji z „nieznanego źródła”. Zaakceptuj i wybierz „Tak”.
  5. Aplikacja zostanie pobrana na urządzenie. Następnie wybierz aplikację z folderu „Pobrane” i rozpocznij proces instalacji.
  6. Od tej chwili możesz się cieszyć dostępem do zbiorów Portalu Delet!

Link do pobrania aplikacji

Aplikacja w katalogu .zip:

 

Projekt Delet II jest realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa  Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu Kultura Cyfrowa.

MKiDN.jpg [18.64 KB]szih_logo_pl_black_900-px.jpg [50.92 KB]ŻIH_logo_PL.jpg [70.46 KB]

delet_logo.png [19.98 KB]