Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
Moritz Coschell; „Syn cudownego rabina”, przed 1938 r., www.delet.pl
Na portalu Delet prezentujemy najcenniejsze zbiory należące do ŻIH oraz Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny. Pracę nad nową wersją aplikacji rozpoczęliśmy z myślą o przybliżeniu i ułatwieniu dostępu do naszych kolekcji osobom, które wolą korzystać z urządzeń mobilnych. Misją Portalu jest dotarcie do wszystkich zainteresowanych historią i kulturą żydowską. Portal umożliwia nie tylko oglądanie dzieł sztuki, archiwaliów i fotografii, lecz także zapoznawanie się z lekcjami i warsztatami oraz wirtualnymi oprowadzaniami po wystawach, przygotowanymi przez naukowców i edukatorów.
Dzięki nowej aplikacji uzyskujemy na urządzeniach mobilnych łatwy dostęp do zabytków i świadectw takich jak Archiwum Ringelbluma – zbiór dokumentów, fotografii i dzieł sztuki stworzony w konspiracji w getcie warszawskim, by dokumentować Zagładę. Archiwum ze względu na swoją wyjątkową wartość zostało wpisane na listę Pamięć Świata UNESCO.
Na szczególną uwagę zasługują również kolekcja dzieł sztuki żydowskiej ocalonej z Zagłady oraz unikatowa kolekcja „Berlinka”, czyli ikonograficzne archiwum przedwojennego Muzeum Żydowskiego w Berlinie.
Bogate zbiory fotograficzne portalu Delet przedstawiają zarówno początek XX wieku, jak i wojenną oraz powojenną rzeczywistość, ze śladami dziedzictwa żydowskiego na ziemiach polskich. Dzięki niezwykłym fotografiom Julii Pirotte i innym kolekcjom Działu Dokumentacji ŻIH możemy odbyć podróż w przeszłość – do małego żydowskiego miasteczka i przełomowych momentów historii Żydów w XX wieku. Aplikacja pozwala także na korzystanie ze spacerów tematycznych po żydowskiej Warszawie.
Aplikacja Delet została stworzona we współpracy z firmą Mysza Software.
Projekt jest realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu Kultura Cyfrowa.
Zachęcamy do pobrania aplikacji na system Android z Google Play.
Projekt Delet II jest realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu Kultura Cyfrowa.