Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
Celem konferencji organizowanej przez Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma jest zaprezentowanie najnowszych badań dotyczących różnych form zbrojnego i cywilnego oporu Żydów przeciwko hitlerowskiemu ludobójstwu. Interesować nas będą zarówno powstania i ruch oporu w gettach oraz w obozach, jak też udział Żydów w regularnych formacjach zbrojnych i oddziałach partyzanckich. Odrębnym badanym zagadnieniem będą formy oporu cywilnego. Zapraszamy do udziału również badaczy historiografii i wyobrażeń społecznych.
Abstrakt wystąpienia w języku polskim lub angielskim (300-500 słów) wraz z określeniem preferowanego języka prezentacji (polski lub angielski) oraz notę biograficzną badacza prosimy przesłać za pośrednictwem maila: conference@jhi.pl
Przewidujemy, że konferencja odbędzie się w formule stacjonarnej w Żydowskim Instytucie Historycznym i będzie transmitowana w Internecie. Gdyby z powodu pandemii COVID-19 (lub innych nieprzewidzianych okoliczności) spotkanie we wskazanej dacie okazało się niemożliwe, konferencja odbędzie się online lub w formie hybrydowej. Informacje o zmianie formuły stacjonarnej na inną zostaną przekazane w takim przypadku uczestnikom konferencji z odpowiednim wyprzedzeniem. Referaty będą wygłaszane w preferowanym języku, tłumaczenie nie będzie zapewnione.
Organizator zapewni prelegentom noclegi (ze śniadaniem) w dniach 15/16.10.2023, 16/17.10. 2023 oraz wyżywienie (lunche, kawę/herbatę w czasie przerw oraz kolację 16.10.2023). Żydowski Instytut Historyczny zapewnia sobie prawo do publikacji wygłoszonych referatów, w tym poprzez transmisje online i zapis cyfrowy.
Termin zgłoszeń upływa 25 marca 2023 r. Wybrani uczestnicy konferencji zostaną powiadomieni do 30 czerwca 2023 r.
Komitet organizacyjny: August Grabski, Katarzyna Person, Piotr Weiser, Joshua D. Zimmerman
na ilustracji: Plakat z okazji piątej rocznicy powstania w getcie warszawskim, 1948, zbiory ŻIH