Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
Celem konferencji jest określenie obecnego stanu badań nad pamięcią o Holokauście. Kontekst tworzy, z jednej strony, globalizacja i uniwersalizacja znaczenia Holokaustu, z drugiej strony, postulowany niedawno zwrot empiryczny w badaniach nad Holokaustem i memory studies, który prowadzi do większego zainteresowania źródłami pierwotnymi oraz materialnością i przestrzeniami lokalnymi (np. forensic studies, environmental Holocaust studies) czy też zastosowaniem teorii ugruntowanej wobec pamięci o Holokauście i edukacji.
Chcemy przedyskutować wzajemne zależności między powszechną (globalną, międzynarodową) skalą pamięci o Holokauście a pamięcią zakorzenioną w endemicznej przestrzeni i kulturze doświadczenia historycznego (na szczeblu lokalnym, etnicznym, narodowym). Jesteśmy zainteresowani tym, w jaki sposób wpływały na siebie różne skale pamięci, zarówno pod kątem inspiracji, jak i konceptualnego nadużycia: dlatego stawiamy pytanie zarówno o ontologiczne i etyczne ograniczenia pamięciowej uniwersalizacji, jak i o mikrokontekstualizację wspomnień.
Zapraszamy badaczy z różnych dyscyplin do wzięcia udziału w refleksji nad tymi zagadnieniami społecznej i kulturowej pamięci, które można studiować w różnych wymiarach: od językowego i tekstualnego, przez instytucjonalny, polityczny, psychologiczny, po materialny, przestrzenny i technologiczny.
Informacja o organizacji:
Prosimy o wysyłanie abstraktów o długości nie przekraczającej 350 słów wraz z krótką notą biograficzną i skanem podpisanego dokumentu „Consent Clause of the conference abstract provider” na adresy genealogies@enrs.eu i mwosinska@jhi.pl do 31 maja 2020.
Wyniki aplikacji zostaną ogłoszone 30 czerwca 2020.
Będziemy oczekiwać na przesłanie przez zakwalifikowanych uczestników projektów wystąpień (długość 2–2,5 tysiąca słów) do 15 października 2020.
Konferencja ma odbyć się w Warszawie w dniach 25–27 listopada 2020.
Zakładamy, że w tym miejscu i czasie będzie można zorganizować konferencję. Bierzemy zarazem pod uwagę zmieniające się okoliczności w związku z pandemią koronawirusa. Z tego względu prosimy o śledzenie strony ENRS (enrs.eu) oraz profilu na Facebooku, gdzie będziemy podawać informacje o ewentualnych zmianach.
Konferencja odbędzie się w języku angielskim.
Więcej informacji o organizatorach