Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
The Yad Vashem International Book Prize for Holocaust Research 2022 to nagroda przyznawana od 1988 roku przez Instytut Yad Vashem publikacjom poświęconym Zagładzie w uznaniu ich szczególnie wysokiego poziomu naukowego. W tym roku pierwszą nagrodę otrzymała prof. Rebecca Clifford za książkę Survivors: Children's Lives After the Holocaust.
Niezmiernie się cieszymy i z całego serca gratulujemy dr Marii Ferenc tak zaszczytnego wyróżnienia!
Warto też przypomnieć, że jest to już kolejna nagroda, którą została wyróżniona książka „Każdy pyta, co z nami będzie". Mieszkańcy getta warszawskiego wobec wiadomości o wojnie i Zagładzie. Dr Maria Ferenc otrzymała za swoją publikację Nagrodę KLIO, Nagrodę Historyczną „Polityki" i Nagrodę im. Józefa A. Gierowskiego i Chonego Shmeruka. Z niecierpliwością czekamy też na ogłoszenie wyników konkursu o Nagrodę im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Prof. Tadeusza Kotarbińskiego, do której Autorka również została nominowana.
Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie Yad Vashem.
_____
Książkę „Każdy pyta, co z nami będzie". Mieszkańcy getta warszawskiego wobec wiadomości o wojnie i Zagładzie można kupić w stacjonarnej i internetowej Księgarni na Tłomackiem.
Niektórym słowa świadków wydawały się niewiarygodne‚ bo niepojęta była sama relacjonowana sytuacja. Wiele osób nie było w stanie uwierzyć‚ że Niemcy w okrutny sposób zabijają wszystkich Żydów‚ od niemowlęcia do starca. „Nikt przecież nawet nie chciał myśleć‚ żeby ktoś mógł taką zbrodnię popełni攂 relacjonował mężczyzna‚ który w getcie pracował jako rikszarz. „Nie można było w to uwierzyć. […] Czy gdyby teraz powiedziano‚ że wysiedlą trzysta tysięcy ludzi i zagazują‚ uwierzyłaby pani? […] Ja nie wierzyłem”‚ mówił po latach Władysław Szpilman.
Fragment książki
Ile wiedzieli‚ zamknięci w getcie warszawskim‚ Żydzi o tym‚ co dzieje się poza murami? Jakie znaczenie miały dla nich informacje o przebiegu wojny? Jak zdobywali wiadomości o eksterminacji Żydów‚ jakie pogłoski do nich docierały i jak na nie reagowali? Kiedy zrozumieli‚ że wszyscy Żydzi zostali skazani na śmierć?
dr Maria Ferenc – socjolożka‚ badaczka Zagłady Żydów‚ pracowniczka Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma. Koordynatorka projektu badawczego „Encyklopedia getta warszawskiego”‚ współredaktorka kilku tomów dokumentów z Archiwum Ringelbluma.