Nierozpoznane twarze. Zobacz kolekcję fotografii z Otwocka w zbiorach ŻIH

Autor: Przemysław Batorski
Te przedwojenne zdjęcia ktoś kiedyś przyniósł do naszego Działu Dokumentacji. Nie wiemy, kogo przedstawiają. Zachęcamy do udziału w programie digitalizacyjnym „Zapisz jako…" Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma i zaangażowania się w zachowanie pamięci o dawnych sąsiadach, przyjaciołach i miejscach.
otwock_1.jpg

Te przedwojenne zdjęcia ktoś kiedyś przyniósł do naszego Działu Dokumentacji. Należą do zbioru około 470 negatywów szklanych nieznanego zakładu fotograficznego z okolic Warszawy i Otwocka. Zdjęcia wykonano do dokumentów urzędowych. Nie wiemy, kogo przedstawiają. Są to zapewne Polacy i Żydzi z miasteczek Mazowsza, być może klienci wędrownego fotografa.

Portret dziewczynki. Uczennica.

Portret młodego mężczyzny. Żołnierz żydowskiej organizacji paramilitarnej (informacja Muzeum Wojska Polskiego).

Portret mężczyzny. Żydowskiego pochodzenia.

Dwa portrety, jeden kobiety, drugi mężczyzny, pochodzenia żydowskiego.

Portret kobiety z dzieckiem. Fotografia rodzinna.

Portret uśmiechającego się chłopca.

 

Program digitalizacyjny ŻIH „Zapisz jako…” jest częścią upamiętnienia ofiar akcji „Reinhardt" oraz Marszu Pamięci 2022. Dokładnie 80 lat temu, w 1942 roku, Niemcy rozpoczęli ostatnią fazę eksterminacji polskich Żydów. Często tylko stare fotografie przypominają nam, że w danych miejscach żyła społeczność żydowska.

Może to właśnie Państwo posiadają stare fotografie przedstawiające żydowskich mieszkańców danego miasteczka, pozostałości ich kultury materialnej, budynki z czasów II wojny światowej? Zachęcamy do udziału w programie digitalizacyjnym Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma i zaangażowania się w zachowanie pamięci o dawnych sąsiadach, przyjaciołach i miejscach.

Więcej informacji w Regulaminie https://www.jhi.pl/artykuly/pomoz-zachowac-obrazy-przeszlosci-zapraszamy-do-udzialu-w-programie-zapisz-jako,5770

oraz pod adresem mailowym: zapiszjako@jhi.pl

 

Cała kolekcja fotografii znalezionych pod Otwockiem jest dostępna w Centralnej Bibliotece Judaistycznej: https://cbj.jhi.pl/collections/984782

Przemysław Batorski   redaktor strony internetowej ŻIH