Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Kwartalnik Historii Żydów
Konferencja odbędzie się pod patronatem Sekcji Badań nad Dziedzictwem i Pamięcią Kulturową Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego i poświęcona będzie badaniom nad relacjami między postpamięcią, emocjami, zmysłami, cielesnością i przestrzenią w kontekście dziedziczenia traum historycznych.
Pojęcie postpamięci, zaproponowane przez Marianne Hirsch (1997), odnosi się do przekazywania traumatycznych doświadczeń przez pokolenia, które same ich bezpośrednio nie przeżyły. Silnie związane z tym procesem są emocje, cielesność oraz przestrzeń – nośniki pamięci historycznej i kulturowej. W ramach konferencji chcemy wspólnie zastanowić się nad rolą afektów, somatycznych doświadczeń i przestrzeni fizycznych w kształtowaniu i transformacji pamięci zbiorowej.
Wśród głównych zagadnień, które będziemy poruszać, znajdują się m.in.:
Wykład inauguracyjny wygłosi prof. Dorota Sajewska z Ruhr-Universität Bochum
Organizatorzy zachęcają do udziału badaczy z zakresu kulturoznawstwa, literaturoznawstwa, językoznawstwa, nauk o sztuce, politologii, socjologii oraz innych pokrewnych dziedzin.
Formularz rejestracyjny należy wypełnić do 30 maja 2025 r.
Opłata rejestracyjna - 600 zł – obejmuje materiały konferencyjne, uczestnictwo w sesjach, przerwy kawowe oraz lunch. Koszty noclegu uczestnicy pokrywają samodzielnie. Szczegóły dotyczące wpłat zostaną podane po zakwalifikowaniu zgłoszeń.
Doktoranci proszeni są o przesłanie krótkiej rekomendacji od opiekuna naukowego.
Publikacja - po konferencji planowana jest publikacja recenzowanej monografii naukowej lub numeru tematycznego czasopisma naukowego. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo wyboru tekstów do druku.
Harmonogram
Serdecznie zapraszamy do udziału i wspólnej refleksji nad problematyką postpamięci w kontekście ciała i przestrzeni!