Opowieści przesiedleńców w getcie warszawskim. Przedstawiamy cykl mikrosłuchowisk na Marsz Pamięci 22 Lipca 1942

Autor: Żydowski Instytut Historyczny
Co czwarta osoba w warszawskiej „dzielnicy zamkniętej” została przymusowo przesiedlona z miast takich jak Łódź, Płock, Sochaczew, Sierpc, Góra Kalwaria, Piaseczno, a także Berlin czy Hamburg. Uchodźcy i przesiedleńcy żyli w najgorszych warunkach i jako pierwsi zostali wysłani do Treblinki. Podczas II wojny światowej członkowie grupy Oneg Szabat zbierali dla Archiwum Ringelbluma relacje przesiedlonych i uciekinierów. Dziś mogą Państwo usłyszeć ich opowieści w interpretacji wybitnych aktorów.
07.2022_Marsz_słuchowiska_plansza_wpis_strona_2.jpg

Opowieści uchodźców i przesiedleńców w getcie warszawskim czytają Mirosław Haniszewski, Magdalena Lamparska, Łukasz Lewandowski, Maria Maj i Dominika Ostałowska. Reżyserowała Agnieszka Olsten, za dźwięk odpowiada Andrzej Brzoska, laureat Fryderyka, a nagrywaliśmy między innymi w słynnym studio S7 Polskiego Radia, w którego ścianach brzmią powieści radiowe „Matysiakowie” i „W Jezioranach”. 

Co czwartek przed Marszem Pamięci 22 Lipca 1942 i w kolejnych tygodniach, wspominając wielką deportację z getta warszawskiego, będziemy prezentować kolejny fragment cyklu na naszym profilu na Facebooku i YouTube. Zachęcamy do podłączenia słuchawek w czwartki o 18:00!

 

1. Historia Sary Widawskiej | Marsz Pamięci 22 lipca 1942 | miniatura radiowa

„W Konstantynowie dali nam godzinę czasu na spakowanie rzeczy, a przecież przez godzinę nic nie można zrobić, wsiedliśmy na furę, dalej do Łowicza. (...) Rozpoczęły się złe czasy.”

___
Występują: Maria Maj, Magdalena Lamparska

Reżyseria: Agnieszka Olsten

Realizacja dźwięku: Andrzej Brzoska

Wybór tekstów z Archiwum Ringelbluma: Marta Janczewska

Wykorzystano fragment utworu z płyty "Berjozkele" w wykonaniu Oli Bilińskiej

2. Historia Abramka Cyglera | Marsz Pamięci 22 lipca 1942 | miniatura radiowa

„Jestem już przy łóżku piaseczyńskiego przesiedleńca. To jest Abramek Cygler. Przybył z punktu dla przesiedleńców z Piaseczna. Chcę zobaczyć twarz. Niemożliwe. Kołdra naciągnięta na głowę.”

___

Występuje: Dominika Ostałowska

Autorka: Agnieszka Olsten

Wybór tekstów z Archiwum Ringelbluma: Marta Janczewska

 

Kolejne fragmenty mikrosłuchowiska dodamy wkrótce.

 

_____

2022_marsz_pamięci_tło_logo75_PNG.png [456.89 KB]

22 lipca zaprosimy Państwa na Marsz Pamięci 22 Lipca 1942 – doroczne wydarzenie upamiętniające ofiary wielkiej deportacji z getta warszawskiego do obozu zagłady w Treblince w lecie 1942 roku. Tego roku będziemy szczególnie wspominać uchodźców i przesiedleńców, którzy trafili do getta w latach 1940-1942 z miast i miasteczek Mazowsza. Ich życie również zakończyło się w Treblince.

80 lat temu w okupowanej Warszawie Niemcy rozpoczęli tak zwaną „Grossaktion” – wielką deportację Żydów do obozu zagłady w Treblince. Od 22 lipca do 21 września 1942 roku na Umschlagplatz – placu przeładunkowym przy ulicy Stawki, skąd wyruszały transporty do komór gazowych – w przepełnionych pociągach jadących do obozu i w samej Treblince zamordowali blisko 300 tysięcy Żydów.

W szczególny sposób wspominać będziemy żydowskich uchodźców i przesiedleńców z miast i miasteczek okupowanej Polski i Europy, którzy zmarli w getcie warszawskim z powodu głodu i chorób lub zostali zgładzeni w Treblince latem 1942 roku.

Więcej informacji tutaj

___


Finansowanie:

Projekt pn. „Organizacja wydarzeń Marsz Pamięci i upamiętnienie Zagłady w Treblince” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

MKiDN_kolor_od_11.2021.png [64.32 KB]

Żydowski Instytut Historyczny