Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
Film dokumentalny prezentuje historię Szmula Zygielbojma – działacza politycznego związanego z socjalistyczną partią Bund, który od lutego 1942 r. pełnił funkcję członka Rady Narodowej przy rządzie Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie w Londynie. Jako członek Rady Zygielbojm informował świat o tragicznym losie polskich Żydów pod niemiecką okupacją. Wobec klęski powstania w getcie warszawskim, a przede wszystkim na znak protestu przeciwko obojętności świata wobec zagłady Żydów, 12 maja 1943 r. popełnił samobójstwo.
Film przedstawia rozmowy Reuvena Zygielbojma, najmłodszego brata Szmula, ze świadkami historii. W filmie występują m. in. Jan Karski — emisariusz rządu RP, a także Marek Edelman – jeden z przywódców powstania w getcie warszawskim. W 2001 r. film „Śmierć Zygielbojma” otrzymał nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie.
Film będzie pokazywany w dniach 16–20 kwietnia o pełnych godzinach od godziny 10.00 do 17.00 w przestrzeni wystawowej Żydowskiego Instytutu Historycznego.
Zapraszamy serdecznie!
W dniach 10 maja – 22 lipca 2018 r. w Żydowskim Instytucie Historycznym otwarta będzie wystawa „Szmul Zygielbojm. Milczeć nie mogę i żyć nie mogę”.