Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
W najbliższy czwartek, 16 maja, przypada 70. rocznica wysadzenia Wielkiej Synagogi na Tłomackiem. Już dziś zapraszamy na uroczyste upamiętnienie budowli, której zniszczenie było symbolicznym aktem zakończenia istnienia dzielnicy żydowskiej w Warszawie. Spotykamy się 16 maja o godz. 18.00 przed siedzibą ŻIH. Przy wtórze pieśni skomponowanych przez kantorów z Tłomackiego, a śpiewanych przez chór wrocławskiej synagogi Pod Białym Bocianem przejdziemy do architektonicznej rekonstrukcji tej części Warszawy, w której królowała Wielka Synagoga. Bezpośrednio po uroczystości nastąpi ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom konkursu na upamiętnienie Wielkiej Synagogi na Tłomackiem oraz prezentacja wystawy pokonkursowej. Przestrzenną instalację będzie można oglądać przez kolejne trzy miesiące.
- Sama synagoga powstaje ze sklejki, natomiast ściany placu zostaną zbudowane z płyt pokrytych fotograficznymi reprodukcjami oryginalnych zdjęć z czasów, kiedy placyk istniał. Fasady domów są tu płaskie, natomiast świątynia stanie się abstrakcyjną, trójwymiarową makietą. Na posadzce umieszczamy czarne oznakowanie i opis linii tramwajowych zgodnie z przedwojennym planem miasta — mówi o artystycznej instalacji Jan Strumiłło.
Instalacja daje możliwość obejrzenia fragmentu dawnego miasta, a skala 1:10 pozwoli dobrze ocenić proporcje i wygląd dawnej przestrzeni placu Tłomackie. Abstrakcyjny sposób wykonania modelu nie udaje oryginału, tylko pokazuje skalę. Piękno dawnej synagogi jest nie do odtworzenia — własne piękno drewnianego modelu będzie realne, dostępne tu i teraz. Zapraszamy!