Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
fot. Grzegorz Kwolek, ŻIH
Wśród gości byli między innymi poseł Marek Rutka z Parlamentarnego Zespołu ds. Upamiętnienia Zbrodni Holocaustu w Babim Jarze – dla Europy Wolnej od Ludobójstwa i Nienawiści, Ambasador Litwy Eduardas Borisovas, Ambasador Austrii Andreas Stadler, a także przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Spotkanie rozpoczęło się od przemówienia Dyrektor ŻIH Moniki Krawczyk.
– To jest naprawdę wystawa, która łączy – mówiła Dyrektor ŻIH. – I to nam przyświeca w tych trudnych czasach, kiedy jest tak wiele różnych poglądów i różnych myśli, różnych prądów, które mogą nas bardzo łatwo dzielić. Wysiłek, który poświęcamy takiemu pozytywnemu podejściu jest dużo trudniejszy do włożenia niż ten, który można wydać na dzielenie ludzi. My staramy się włożyć bardzo dużo wysiłku w te pozytywne strony.
Dyrektor ŻIH podkreśliła też, że wystawa „Ramię przy ramieniu? Żydzi w polskich dążeniach niepodległościowych 1794-1918” odniosła bardzo duży sukces i cieszyła się rekordową frekwencją. Ukoronowaniem tego sukcesu będzie jej prezentacja za granicą – między innymi w Izraelu i Litwie.
Głos zabrał też Jakub Bendkowski z Działu Sztuki ŻIH, jeden z dwóch kuratorów wystawy, który niezwykle interesująco opowiedział o najważniejszym dziele prezentowanym na ekspozycji – Pogrzebie pięciu poległych pędzla Aleksandra (Abrahama) Lessera. Mówił też o wyzwaniach, jakie stanęły przed autorami wystawy i o tym, co czyni ją wyjątkową.
– Początkowo wydawało się, że będą duże trudności – to znaczy były też – ze zgromadzeniem materiału ikonograficznego, bo nie było to rzeczywiście proste, natomiast myślę, że właśnie siłą tej wystawy są obiekty, które tutaj zgromadziliśmy. Nie reprodukcje, ale właśnie obiekty oryginalne, które mogą państwo zobaczyć.
Dziękujemy wszystkim za przybycie, cieszymy się, że mogliśmy razem świętować sukces wystawy.
_____
Wystawię „Ramię przy ramieniu? Żydzi w polskich dążeniach niepodległościowych 1794-1918” można oglądać jeszcze do niedzieli 26 marca, serdecznie zapraszamy!
_____
Projekt pn. „Organizacja wystaw dotyczących bohaterstwa Żydów w dziejach Polski” dofinansowano z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego