Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
Na konferencji chcemy przyjrzeć się fenomenowi odrodzonego życia żydowskiego w Polsce, porównując podobne i odmienne zjawiska w innych krajach regionu w latach 1945–1955. Na szczególną uwagę zasługuje sytuacja społeczności żydowskich w krajach, które stały się częścią bloku sowieckiego, a także w Niemczech, gdzie w obozach dla dipisów również rozwijało się społeczne i polityczne życie żydowskie.
Mimo katastrofy, jaką była Zagłada, po drugiej wojnie światowej ocalali Żydzi zdołali zbudować w Polsce różnorodną sieć instytucji życia społecznego, politycznego, kulturalnego, religijnego i gospodarczego. Pierwsze powojenne lata charakteryzował z jednej strony rozkwit struktur życia żydowskiego, z drugiej napięcia między przychylnością nowych władz państwowych a wrogością wobec Żydów ze strony znaczącej części społeczeństwa. Kres pluralizmu żydowskich instytucji przyniosła narzucona przez Moskwę stalinowska uniformizacja.
Konferencja wraz z prezentowaną równolegle w Muzeum POLIN wystawą „1945. Nie koniec nie początek” upamiętnia 80. rocznicę zakończenia drugiej wojny światowej.
Interesować nas będą między innymi, choć nie wyłącznie, następujące zagadnienia:
Zgłoszenia
Zapraszamy naukowców na wszystkich etapach kariery naukowej. Propozycję prezentacji należy wysłać przez formularz online do 1 marca 2025 roku. Preferujemy referaty zawierające nowe, oryginalne badania. Zaproszeni uczestnicy zostaną powiadomieni o zakwalifikowaniu na konferencję do 1 kwietnia 2025 roku.
Językiem konferencji jest angielski.
Wyżywienie, zakwaterowanie, zwrot kosztów podróży
Organizatorzy zapewnią wyżywienie i zakwaterowanie podczas konferencji oraz częściowo zwrócą koszty podróży do i z Warszawy (bilety w klasie ekonomicznej) w następujący sposób:
Uczestnicy podróżujący na terenie Polski otrzymają zwrot do 300 PLN (bilety kolejowe i autobusowe w II klasie).
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do nagrywania obrad i publikowania materiałów konferencyjnych.
W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt pod adresem: geopconference@polin.pl
Komitet naukowy:
Organizatorzy:
Konferencja odbywa się w ramach Global Education Outreach Program.
Konferencja odbywa się dzięki wsparciu Taube Philanthropies, William K. Bowes, Jr. Foundation, Libitzky Family Foundation i Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny.