100. jorcajt Reginy Lilentalowej. O dziedzictwie pionierki, etnografki i publicystki w rocznicę śmierci
Zapraszamy na Czwartek na Tłomackiem w setną rocznicę śmierci etnolożki Reginy Lilientalowej!
wydarzenia na stronę(120).png

Wydarzenie na Facebooku

Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie poświęcone pamięci Reginy Lilientalowej – badaczki kultury żydowskiej, etnografki, pisarki i tłumaczki, której dorobek naukowy i literacki pozostaje wciąż niezwykle inspirujący. Spotkanie odbędzie się z okazji 100. rocznicy jej śmierci, stając się okazją do przypomnienia tej wyjątkowej postaci oraz jej wpływu na badania i popularyzację wiedzy o żydowskim dziedzictwie.

O pracy nad książką poświęconą Reginie, o jej biografii, wyborach, motywacjach oraz o spuściźnie literackiej, w tym tłumaczeniach utworów Icchoka Lejba Pereca opowie prawnuczka wybitnej badaczki – Dorota Liliental. W trakcie spotkania poznamy także unikatowe materiały pochodzące m.in. z archiwum PIASA w Nowym Jorku oraz spuścizny naukowej Biblioteki na Koszykowej. Gośćmi spotkania będą też badacz historii społecznej Żydów polskich, prof.  Marcin Wodziński i dr Adam Czyżewski, antropolog kultury. Wydarzenie poprowadzi Klaudia Obrębska z Działu Projektów Kulturalnych i Komunikacji ŻIH.

Wydarzenie odbędzie się 5 grudnia 2024 r. o godzinie 18:00 w Żydowskim Instytucie Historycznym i będzie transmitowane na Facebooku ŻIH.

 

_____

Adam Czyżewski – antropolog kultury, autor ponad stu tekstów naukowych i publicystycznych dotyczących dziejów architektury, antropologii miasta, kultury wizualnej i antropologii przedmiotu. Od 2008 do 2020 roku dyrektor Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Od 2012 roku wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Współpracuje z Zarządem Głównym Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP i Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki. Jest laureatem nagrody przyznanej przez Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP „Bene Merentibus” (2019).

Dorota Liliental – absolwentka Wydziału Sztuk Dramatycznych kalifornijskiego Uniwersytetu w Berkeley w Stanach Zjednoczonych. Obecnie mieszka w Warszawie, pracuje jako aktorka filmowa, występując również w autorskich projektach teatralno-muzycznych, przeważnie o tematyce żydowskiej. Jest lektorką użyczającą głosu w nagraniach radiowych i telewizyjnych, lektorką języka angielskiego i tłumaczką. Wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia Drugie Pokolenie – Potomkowie Obecnie pracuje nad biografią swojej prababki Reginy Lilientalowej.

Klaudia Obrębska – z wykształcenia historyczka sztuki i antropolożka, z zawodu dziennikarka Polskiego Radia RDC, autorka tekstów o sztuce, architekturze, ludziach i ich historiach. Wierzy w projekty z miłości: z miłości do architektury stworzyła „Poradnik dobrych praktyk architektonicznych dla socmodernizmu”, a z miłości do Warszawy cykl „Śladami. 63 miejsca Powstania Warszawskiego”. Uważa, że w herstoriach tkwi ogromny potencjał. Matkuje trzem kotom: Kwadratowi, Całce i Bryłce.

Marcin Wodziński – profesor historii i literatury żydowskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Jego obszar zainteresowań naukowych to historia społeczna Żydów, dzieje Żydów na Śląsku, epigrafika hebrajska oraz żydowska kultura materialna. Jest autorem 12 książek i ponad stu artykułów naukowych.

Dzień: 05.12.2024
Godzina: 18:00
Miejsce: stacjonarnie w ŻIH, transmisja na Facebooku