Warsztaty dla studentek i studentów | Digitalizacja i wirtualne zbiory: od papieru do metadanych [brak wolnych miejsc]
Zapraszamy wszystkie studentki i studentów do uczestnictwa w warsztatach, które 19 marca 2024 r. poprowadzą pracowniczki i pracownicy Działu IT i Digitalizacji ŻIH.
SERCE MIASTA - strona(9).png

Warsztaty z zakresu humanistyki cyfrowej przybliżą proces digitalizacji i udostępniania zbiorów, a ich uczestnicy i uczestniczki dowiedzą się o narzędziach i programach do opisywania cyfrowych materiałów. Prelegenci i prelegentki omówią poszczególne kroki związane z procesem digitalizacji, pokażą, jak powstają archiwa cyfrowe i kolekcje online, a także przedstawią sposoby na promowanie/popularyzowanie takich kolekcji na przykładzie wystawy plenerowej Serce tamtego miasta oraz innych. Po części warsztatowej przewidziane jest zwiedzanie pracowni Digitalizacji Zbiorów ŻIH.

Udział w warsztatach jest darmowy.

Obowiązują zapisy pod adresem rezerwacja@jhi.pl.

Warsztaty odbędą się 19 marca 2024 r. w Żydowskim Instytucie Historycznym i będą trwały od 10:30 do 15:30.

Program wydarzenia:

10.30-12.00 warsztat z zakresu humanistyki cyfrowej 

Prowadzący: dr. hab. profesor instytutu Bartłomiej Szleszyński (IBL PAN), dr Anna Mędrzecka (IBL PAN) 

12.00-12.15 przerwa kawowa 

12.15-13.45 warsztat Jak, kiedy, po co? Praktyki i pułapki w udostępnianiu zbiorów”  

Prowadzący: Magdalena Romanowska (ŻIH), Krzysztof Czajka-Kalinowski (ŻIH) 

14.00-15.00 Oprowadzanie po pracowni digitalizacji ŻIH. Podział na dwie grupy.  

_____

Po dawnym życiu żydowskim zostały tylko pojedyncze przedmioty, zapiski, pamiątki. Każdy z tych odłamków to osobna historia. Możemy poznawać ją wciąż na nowo dzięki odpowiedniemu przechowywaniu, konserwacji, lecz także digitalizacji poszczególnych obiektów – tworzeniu dostępnych i trwałych kopii cyfrowych – czym na co dzień zajmują się pracownicy ŻIH.  

Wystawa Serce tamtego miasta. Kolekcja Żydowskiego Instytutu Historycznego ma na celu podzielenie się efektami tej pracy i zaprezentowanie zdigitalizowanych zbiorów, które pozostały po ówczesnej żydowskiej społeczności. Fotografie zachowanych artefaktów pokazujemy w przestrzeni miasta, włączając je w jego obecną historię. Każdemu z plakatów towarzyszy zainspirowana obiektem opowieść – dostępna na stronie Instytutu.  

Zachowanie pamięci o ludziach, po których zostały tylko skrawki rzeczywistości, jest misją realizowaną przez Żydowski Instytut Historyczny od ponad 75 lat. To w nim bije serce dawnej żydowskiej Warszawy – serce tamtego miasta. 

Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie prezentowanych obiektów były realizowane w ramach programu „Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe”. 

Więcej informacji o wystawie.

_____

Wydarzenie jest finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy #EEAGrants #Funduszenorweskie #EOG #EEANorwayGrants

ZDK 2022 B PL.png [45.41 KB]

 

Dzień: 19.03.2024
Godzina: 10:30
Miejsce: Żydowski Instytut Historyczny