Festiwal ŻIH | Dokumentowanie Zagłady i zbrodni wojennych. Między Archiwum Ringelbluma a wojną w Ukrainie
Zapraszamy na spotkanie w ramach Festiwalu Żydowskiego Instytutu Historycznego, którego gośćmi będą dziennikarz Nikita Grekowicz, Natalia Davydenko z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i dr hab. Katarzyna Person, kierowniczka Działu Naukowego ŻIH. Spotkanie poprowadzi dziennikarka Tatiana Kolesnychenko.
Dokumentowanie(3).jpg

Wydarzenie na Facebooku

Tworzone od jesieni 1940 r. dzięki inicjatywie Emanuela Ringelbluma i przy udziale stworzonej przez niego konspiracyjnej organizacji Oneg Szabat Podziemne Archiwum Getta Warszawy jest jednym z najważniejszych świadectw o zagładzie Żydów polskich. To dokumentacja ludobójstwa, prowadzona na różnych jego etapach – niemal do samego końca – kompleksowa, niezwykle szczegółowa, ukazująca różne oblicza tej tragedii i pomagająca zrozumieć znaczenie podmiotowości cywilnych ofiar i ocalałych.

W obliczu konfliktów zbrojnych mających miejsce na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci przesłanie i misja grupy Oneg Szabat nie przestają być aktualne – szczególnie w ostatnich latach, gdy na bieżąco śledzimy agresję Rosji na Ukrainę. Goście spotkania porozmawiają o dokumentowaniu ludobójstw i zbrodni wojennych za punkt wyjścia biorąc właśnie wojnę w Ukrainie i Archiwum Ringelbluma. Osoby przyjeżdżające z Ukrainy do Polski, często nieoczywistymi drogami, przywożą niezliczone świadectwa najgorszych oblicz wojny – ale dlaczego mają potrzebę ich utrwalenia?

 

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

_____

18 września 1946 roku z piwnicy zniszczonego domu przy ulicy Nowolipki 68 wydobyto metalowe skrzynki, które zawierały pierwszą część Podziemnego Archiwum Getta Warszawy, wyjątkowego zbioru świadectw, dokumentów, dzieł sztuki i fotografii z warszawskiej „dzielnicy zamkniętej”, nazywanego na cześć jego inicjatora Archiwum Ringelbluma. W 77. rocznicę tego wydarzenia zapraszamy na Festiwal Żydowskiego Instytutu Historycznego – tydzień pełen bezpłatnych wydarzeń poświęconych Archiwum i grupie Oneg Szabat.

Program Festiwalu

_____

Tatiana Kolesnychenko – dziennikarka Wirtualnej Polski, skupiająca swoją uwagę zawodową na Europie Wschodniej. Od początku inwazji opisuje i dokumentuje rosyjskie zbrodnie wojenne popełnione w Ukrainie. Nominowana do nagrody im. Teresy Torańskiej za reportaż „Ładunek 200” o cywilach zabitych podczas okupacji obwodu kijowskiego. Do 2008 roku była dziennikarką w Kijowie, współpracowała m.in. z gazetą „Dzień” i „24”.

Natalia Davydenko – dokumentatorka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, poprzednio współpracowała z Uniwersytetem Warszawskim (Ośrodek Badań nad Migracjami). Przeprowadzała, transkrybowała i tłumaczyła wywiady z respondentami (języki ukraiński, rosyjski, polski). Od 24 litego 2022 r. była wolontariuszką w Mieście Stołecznym Warszawa i Fundacji Ocalenie. Urodziła się w obwodzie Czernichowskim na północy Ukrainy. Studiowała w Polsce.

Nikita Grekowicz – niezależny dziennikarz specjalizujący się w tematach Białorusi i Europy Wschodniej, grafik i ilustrator. Od 2022 pracuje w Dziale Edukacji Międzynarodowej Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Od 2009 roku związany ze Stowarzyszeniem Inicjatywa Wolna Białoruś, członek Zarządu Stowarzyszenia w latach 2019-2021.

dr hab. Katarzyna Person – historyczka, kierowniczka Działu Naukowego ŻIH. Zajmuje się historią Zagłady na ziemiach polskich i losami Żydów z Polski w obozach DP. Koordynatorka pełnej edycji dokumentów z Podziemnego Archiwum Getta Warszawy – Archiwum Ringelbluma. Autorka m.in. książek Dipisi. Żydzi polscy w amerykańskiej i brytyjskiej strefach okupacyjnych Niemiec, 1945–1948 (2019) i Policjanci. Wizerunek Żydowskiej Służby Porządkowej w getcie warszawskim (2018).

_____

Partnerką wydarzenia jest Helskińska Fundacja Praw Człowieka.

Wydarzenie jest finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy #EEAGrants #Funduszenorweskie #EOG #EEANorwayGrants

ZDK 2022 B PL.png [45.41 KB]

 

 

Dzień: 20.09.2023
Godzina: 18:00
Miejsce: Żydowski Instytut Historyczny