Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
Wystąpienie poświęcone będzie przygotowywanej obecnie edycji źródeł dotyczących sytuacji prawnej Żydów w Księstwie Warszawskim. Jest to część projektu edytorskiego zatytułowanego „Status prawny Żydów na ziemiach polskich pod zaborami i w II Rzeczypospolitej. Edycja źródeł”, prowadzonego przez 11-osobowy zespół badawczy kierowany przez dr. hab. Artura Markowskiego, prof. ucz. (UW) i dr Alicję Maślak-Maciejwską (UJ). W czasie wystąpienia przybliżone zostaną założenia przygotowywanego tomu, a także napotykane wyzwania oraz sposoby radzenia sobie z nimi.
Seminarium odbędzie się 18 marca 2025 r. o godz. 11:00 w sali ŻIH w Błękitnym Wieżowcu (pl. Bankowy 2, wejście od ul. Tłomackie) i nie będzie nagrywane.
_____
dr Aleksandra Oniszczuk – adiunktka na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego, łącząca w swoich badaniach zainteresowania prawem, historią oraz kulturą i historią Żydów. Autorka książki „Pod presją nowoczesności. Władze Księstwa Warszawskiego wobec Żydów” (Warszawa 2021). W ramach omawianego na seminarium projektu przygotowuje odrębny tom poświęcony przepisom Księstwa Warszawskiego. Równolegle prowadzi badania w nurcie deaf history oraz disability history.
Na ilustracji: Continuatio edictorum et mandatorum universalium in Regnis Galiciae et Lodomeriae", 1776, t 4, s. 76-12