Festiwal ŻIH | Ostatnie oprowadzanie po wystawie czasowej Pomniki oporu. Sztuka wobec powstania w getcie warszawskim (1943-1956)
Zapraszamy na ostatnie już oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Pomniki oporu. Sztuka wobec powstania w getcie warszawskim (1943-1956)”, które poprowadzi współkurator wystawy Michał Krasicki. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 24 września 2023 roku o godzinie 11:00 w ramach Festiwalu Żydowskiego Instytutu Historycznego i Festiwalu Nauki w Warszawie.
Pomniki_Oporu.png

Wydarzenie na Facebooku

Pomniki oporu to największa i jak dotąd najbardziej zróżnicowana prezentacja sztuki o powstaniu w getcie warszawskim rozpięta między wojną a początkami odwilży (1943–1956). Wybrane przez kuratorów rzeźby, pomniki, plakaty, grafiki i zdjęcia przybliżają nie tylko wielowymiarowość tematu oraz jego ogromne znaczenie towarzyszące całym pokoleniom, ale także trudności i emocje bliskie ich twórcom.

Na wystawie prezentowany jest obszerny wybór prac plastycznych, również tych do tej pory nieznanych, między innymi wielkoformatowe socrealistyczne obrazy olejne, projekty plakatów rocznicowych z lat 1945-1948, a także rysunki, fotografie, rzeźby i dzieła metaloplastyczne z epoki. Zgromadzone na ekspozycji prace pochodzą w przeważającej mierze z unikatowych zbiorów ŻIH‑u. Ich wybór poprzedziła szczegółowa kwerenda przeprowadzona przez kuratorów. Wśród artystów, których prace będzie można zobaczyć warto wymienić m.in Tadeusza Kulisiewicza, Natana Rapoporta, Alinę Szapocznikow, Henryka Hechtkopfa, Tadeusza Gronowskiego, Ignacego Witza czy Bronisława Linke.

Więcej informacji o wystawie

Program wydarzeń towarzyszących

_____

Oprowadzanie jest darmowe.
Na oprowadzanie będzie można zapisać się mailowo pod adresem rezerwacja@jhi.pl (w tytule prosimy wpisać „Oprowadzanie 24.09").
Wydarzenie odbywa się w ramach 27. Festiwalu Nauki w Warszawie.

_____

18 września 1946 roku z piwnicy zniszczonego domu przy ulicy Nowolipki 68 wydobyto metalowe skrzynki, które zawierały pierwszą część Podziemnego Archiwum Getta Warszawy, wyjątkowego zbioru świadectw, dokumentów, dzieł sztuki i fotografii z warszawskiej „dzielnicy zamkniętej”, nazywanego na cześć jego inicjatora Archiwum Ringelbluma. W 77. rocznicę tego wydarzenia zapraszamy na Festiwal Żydowskiego Instytutu Historycznego – tydzień pełen bezpłatnych wydarzeń poświęconych Archiwum i grupie Oneg Szabat.

Program Festiwalu

_____

Na ilustracji: Wydana w 1945 r. książka „Getto walczy” Marka Edelmana z okładką zaprojektowaną przez Jana Kosińskiego, zbiory ŻIH

_____

Program wydarzeń towarzyszących jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przed budżet krajowy #EEAGrants #Funduszenorweskie #EOG #EEANorwayGrants

 

ZDK 2022 B PL.png [45.41 KB]

Dzień: 24.09.2023
Godzina: 11:00
Miejsce: Żydowski Instytut Historyczny