Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
Rysunki Beniamina Rozenfelda należą do nielicznych świadectw artystycznych zachowanych w Konspiracyjnym Archiwum Getta Warszawy (Archiwum Ringelbluma). Wykonane prawdopodobnie na zamówienie twórców Archiwum ukazują mało znane zjawiska z życia getta, odsłaniające różne wymiary ludzkiej krzywdy. Autora interesował zarówno los konkretnych jednostek, jak i określonych kategorii osób, w szczególności dzieci. Pozostaje on krytyczny wobec działalności instytucji getta i postaw części jego mieszkańców. W czasie spotkania pokazane zostaną oryginały czterech z pięciu rysunków Rozenfelda wraz ze sporządzonymi przez niego odręcznymi komentarzami. Będzie to rzadka okazja, by zobaczyć je na żywo. Zagłębimy się w poszczególne przedstawione na nich historie i spróbujmy zrozumieć, co mówią nam one o rzeczywistości getta oraz intencjach ich autora.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Zapisy na dwa tygodnie przed wydarzeniem pod adresem: rezerwacja@jhi.pl. W tytule prosimy podać „Prezentacja 18.09".
_____
18 września 1946 roku z piwnicy zniszczonego domu przy ulicy Nowolipki 68 wydobyto metalowe skrzynki, które zawierały pierwszą część Podziemnego Archiwum Getta Warszawy, wyjątkowego zbioru świadectw, dokumentów, dzieł sztuki i fotografii z warszawskiej „dzielnicy zamkniętej”, nazywanego na cześć jego inicjatora Archiwum Ringelbluma. W 77. rocznicę tego wydarzenia zapraszamy na Festiwal Żydowskiego Instytutu Historycznego – tydzień pełen bezpłatnych wydarzeń poświęconych Archiwum i grupie Oneg Szabat.
_____
Wydarzenie jest finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy #EEAGrants #Funduszenorweskie #EOG #EEANorwayGrants