Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
Wyruszymy spod Cmentarza Żydowskiego przy ul. Okopowej, gdzie znajduje się najnowsze upamiętnienie grupy Oneg Szabat, a następnie odwiedzimy m.in. pomnik upamiętniający Archiwum Ringelbluma przy Nowolipkach, w miejscu ukrycia Archiwum. Zastanowimy się, jak pamięć o Oneg Szabat jest obecna w przestrzeni miasta. Wycieczka zakończy się około godziny 17:00 w Żydowskim Instytucie Historycznym.
Udział w spacerze jest bezpłatny.
Miejsce zbiórki: przed głównym wejściem na cmentarz żydowski przy ul. Okopowej 49/51
Zapisy mailowe pod adresem rezerwacja@jhi.p. W tytule prosimy wpisać „Spacer rowerowy 24.09”.
Liczba miejsc ograniczona.
Prosimy o podanie w mailu numeru telefonu, który ułatwi nam kontakt z Państwem w razie nagłej zmiany pogody, która uniemożliwiłaby realizację spaceru.
_____
Franciszek Bojańczyk – studiował historię i hebraistykę w Warszawie, Pradze i Tel Awiwie. Jako przewodnik i pilot oprowadzał po Izraelu, Skandynawii i USA. Współpracował m.in. z Muzeum POLIN, Fundacją Taubego i Forum Dialogu, a teraz kieruje działem projektów kulturalnych i komunikacji w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma.
_____
18 września 1946 roku z piwnicy zniszczonego domu przy ulicy Nowolipki 68 wydobyto metalowe skrzynki, które zawierały pierwszą część Podziemnego Archiwum Getta Warszawy, wyjątkowego zbioru świadectw, dokumentów, dzieł sztuki i fotografii z warszawskiej „dzielnicy zamkniętej”, nazywanego na cześć jego inicjatora Archiwum Ringelbluma. W 77. rocznicę tego wydarzenia zapraszamy na Festiwal Żydowskiego Instytutu Historycznego – tydzień pełen bezpłatnych wydarzeń poświęconych Archiwum i grupie Oneg Szabat.
_____
Wydarzenie jest finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy #EEAGrants #Funduszenorweskie #EOG #EEANorwayGrants