Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
Rachela Auerbach, Gela Seksztajn, Bluma Wasser, Gustawa Jarecka, Henryka Łazowertówna, Salomea Ostrowska, Cecylia Słapakowa – te członkinie grupy Oneg Szabat znamy z imienia i nazwiska, o wielu innych wiemy tylko tyle, że istniały. Ich wkład w tworzenie Podziemnego Archiwum Getta Warszawy był nieoceniony.
Kim były członkinie Oneg Szabat, czemu angażowały się w ryzykowną działalność, jakie zadania realizowały? Odkryj herstorie kobiet tworzących Archiwum Ringelbluma i ich role w tym procesie. Zapraszamy do wspólnej wędrówki i refleksji dookoła ich życiorysów, motywacji i fragmentów wiedzy jaką mamy na ten temat.
Udział w grze jest bezpłatny.
Miejsce zbiórki: przed Ratuszem Dzielnicy Wola, aleja „Solidarności" 90
Zapisy mailowe pod adresem rezerwacja@jhi.p. W tytule prosimy wpisać „Gra 23.09”.
Prosimy o podanie w mailu numeru telefonu, który ułatwi nam kontakt z Państwem w razie nagłej zmiany pogody, która uniemożliwiłaby realizację gry.
_____
8 września 1946 roku z piwnicy zniszczonego domu przy ulicy Nowolipki 68 wydobyto metalowe skrzynki, które zawierały pierwszą część Podziemnego Archiwum Getta Warszawy, wyjątkowego zbioru świadectw, dokumentów, dzieł sztuki i fotografii z warszawskiej „dzielnicy zamkniętej”, nazywanego na cześć jego inicjatora Archiwum Ringelbluma. W 77. rocznicę tego wydarzenia zapraszamy na Festiwal Żydowskiego Instytutu Historycznego – tydzień pełen bezpłatnych wydarzeń poświęconych Archiwum i grupie Oneg Szabat.
_____
Wydarzenie jest finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy #EEAGrants #Funduszenorweskie #EOG #EEANorwayGrants