Filozofia techniki Günthera Andersa w obliczu Auschwitz i Hiroszimy
Zapraszamy na seminarium naukowe 29 października 2024 r., które poprowadzi dr Piotr Kendziorek z Działu Naukowego ŻIH.
seminaria (45).png

Wydarzenie na Facebooku

Günther Anders był niemiecko-żydowskim filozofem, który od lat 40. XX wieku podejmował refleksję nad znaczeniem współczesnej techniki. W tym kontekście konstatował jej wyalienowany wobec ludzi i destrukcyjny charakter, analizując go na przykładzie Zagłady, użycia broni atomowej wobec Hiroszimy i Nagasaki oraz sposobu prowadzenia przez Stany Zjednoczone wojny w Wietnamie. Celem wystąpienia jest przedstawienie sylwetki Andersa i syntetyczne zarysowanie jego koncepcji filozoficznych.

Seminarium odbędzie się 29 października 2024 r. o godz. 11:00 w sali ŻIH w Błękitnym Wieżowcu (pl. Bankowy 2, wejście od ul. Tłomackie) i nie będzie nagrywane.

 

dr Piotr Kendziorek – historyk idei i filozof, pracownik Działu Naukowego Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma. Zajmuje się m.in. problematyką antysemityzmu w perspektywie teorii krytycznej, filozoficzną refleksją nad Zagładą i historią Żydów polskich w XX wieku. Jest autorem wielu artykułów naukowych oraz książek, w tym: Antysemityzm a społeczeństwo mieszczańskie. W kręgu interpretacji neomarksistowskich (2005), Filozofia wobec Zagłady. Koncepcje teorii krytycznej, Martina Heideggera i poststrukturalizmu (2022).

 

Na ilustracji: Günther Anders, „Philosophie Magazine”, domena publiczna

Dzień: 29.10.2024
Godzina: 11:00
Miejsce: Żydowski Instytut Historyczny