Gdzie jesteś? Rdz 3,9 – wystawa czasowa na 80. rocznicę zamknięcia getta warszawskiego
16 listopada 1940 roku zamknięto getto warszawskie. Dokładnie 80 lat temu miasto zostało podzielone murem na dwie części. Uwięzionych w getcie Żydów odgrodzono od informacji, bliskich osób, od zieleni, drzew czy widoku nieba po horyzont. Wystawa „Gdzie jesteś? Rdz 3,9” w symboliczny sposób odnosi się do tego momentu.
gdzie_jesteś_wystawa.jpg

W miejsce typowej narracji chronologicznej, faktograficznej, proponujemy jednak inne podejście, w ramach którego próbujemy przybliżyć odbiorcom graniczne stany emocjonalne i egzystencjalne, jakich doświadczały setki tysięcy ludzi stłoczonych w „żydowskiej dzielnicy mieszkaniowej”.

Przestrzeń wystawy podzielona została na jedenaście stanowisk reprezentujących stany lub uczucia, takie jak niepewność, strach, głód, bezczas, intymność, współczucie czy wiara, wyznaczające ciężar życia i śmierci w getcie warszawskim.

Znaczenie kolejnych miejsc można zrozumieć, słuchając relacji wojennych, dostępnych na specjalnie przygotowanych audioprzewodnikach, czytanych przez aktorów: Magdalenę Lamparską, Jerzego Radziwiłowicza, Mateusza Damięckiego oraz Martina Budnego. Nagraniom towarzyszą obrazy i fotografie wykonane w getcie.

Jest to wystawa otwarta. Każde ze stanowisk jest wyraźnie oznaczone. Nie sposób ich pominąć czy zgubić. Nikt nie prowadzi za rękę. Nie daje prostych odpowiedzi. Architektura wystawy i sposób poruszania się po niej widzów mają przybliżyć doświadczenie egzystencji w getcie, jednak bez próby inscenizacji czy stosowania ekspresyjnej scenografii. Chcielibyśmy, aby w stanach granicznych, których dotykamy na wystawie, widzowie odnaleźli również przekaz uniwersalny, odnoszący się do innych miejsc i zdarzeń.

 

Wystawa: Gdzie jesteś? Rdz 3,9

Kuratorzy:Paweł Śpiewak, Piotr Rypson

Współpraca kuratorska:Anna Duńczyk-Szulc, Agnieszka Olsten

Aranżacja wystawy:Marcin Kwietowicz, Aneta Faner
Opracowanie graficzne:Jakub Woynarowski
Relacje czytają̨:Magdalena Lamparska, Martin Budny, Mateusz Damięcki, Jerzy Radziwiłowicz

Termin:16.11.20–25.04.21

Organizator: Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma

Patronat honorowy: Prezydent m.st. Warszawy

Patronat medialny: Program II Polskiego Radia

 

Zobacz wydarzenia towarzyszące wystawie

 
Dzień: 16.11.2020
Godzina: 00:00
Miejsce: ŻIH