Menu
- Artykuły
- Wydarzenia
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
W miejsce typowej narracji chronologicznej, faktograficznej, proponujemy jednak inne podejście, w ramach którego próbujemy przybliżyć odbiorcom graniczne stany emocjonalne i egzystencjalne, jakich doświadczały setki tysięcy ludzi stłoczonych w „żydowskiej dzielnicy mieszkaniowej”.
Przestrzeń wystawy podzielona została na jedenaście stanowisk reprezentujących stany lub uczucia, takie jak niepewność, strach, głód, bezczas, intymność, współczucie czy wiara, wyznaczające ciężar życia i śmierci w getcie warszawskim.
Znaczenie kolejnych miejsc można zrozumieć, słuchając relacji wojennych, dostępnych na specjalnie przygotowanych audioprzewodnikach, czytanych przez aktorów: Magdalenę Lamparską, Jerzego Radziwiłowicza, Mateusza Damięckiego oraz Martina Budnego. Nagraniom towarzyszą obrazy i fotografie wykonane w getcie.
Jest to wystawa otwarta. Każde ze stanowisk jest wyraźnie oznaczone. Nie sposób ich pominąć czy zgubić. Nikt nie prowadzi za rękę. Nie daje prostych odpowiedzi. Architektura wystawy i sposób poruszania się po niej widzów mają przybliżyć doświadczenie egzystencji w getcie, jednak bez próby inscenizacji czy stosowania ekspresyjnej scenografii. Chcielibyśmy, aby w stanach granicznych, których dotykamy na wystawie, widzowie odnaleźli również przekaz uniwersalny, odnoszący się do innych miejsc i zdarzeń.
Kuratorzy:Paweł Śpiewak, Piotr Rypson
Współpraca kuratorska:Anna Duńczyk-Szulc, Agnieszka Olsten
Aranżacja wystawy:Marcin Kwietowicz, Aneta Faner
Opracowanie graficzne:Jakub Woynarowski
Relacje czytają̨:Magdalena Lamparska, Martin Budny, Mateusz Damięcki, Jerzy Radziwiłowicz
Termin:16.11.20–25.04.21
Organizator: Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma
Patronat honorowy: Prezydent m.st. Warszawy
Patronat medialny: Program II Polskiego Radia