Jak wyglądała Warszawa w XIX wieku? Architektura, urbanistyka, przemiany miasta
Zapraszamy na kolejne spotkanie online towarzyszące wystawie czasowej „Ramię przy ramieniu? Żydzi w polskich dążeniach niepodległościowych 1794-1918". Transmisja na żywo na Facebooku.
18.12.2022_warszawa_XIX.png

O dziewiętnastowiecznej Warszawie opowie dr Aleksander Łupienko, z którym rozmawiać będzie Franciszek Bojańczyk.

Transmisja na żywo w wydarzeniu na Facebooku.

 

dr Aleksander Łupienko – historyk, pracuje w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk. Zajmuje się historią architektury i urbanistyki XIX wieku, historią przestrzeni miejskiej i historią społeczną. Autor książek: W stronę systemu. Infrastruktura techniczna dziewiętnastowiecznego miasta na przykładzie Galicji, Przestrzeń publiczna Warszawy w pierwszej połowie XIX wieku.

Franciszek Bojańczyk – studiował historię i hebraistykę w Warszawie, Pradze i Tel Awiwie. Jako przewodnik i pilot oprowadzał po Izraelu, Skandynawii i USA. Współpracował m.in. z Muzeum POLIN, Fundacją Taubego i Forum Dialogu, a teraz kieruje działem projektów kulturalnych i komunikacji w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma.

__

Splot wielu czynników spowodował, że tylko nieliczni, przeważnie zasymilowani i przywiązani do polskości Żydzi chwycili za broń w polskich powstaniach.

Próbujemy odpowiedzieć na pytania: jakie procesy doprowadziły do zaangażowania się Żydów w walkę o powrót Polski na mapę Europy, a jakie zniechęciły ich do patriotycznego zrywu? Opowiemy o integracji Żydów z polską większością, a także o trwających przy tradycyjnym judaizmie Żydach ortodoksyjnych i zjawisku dyskryminacji ze strony Polaków.

Więcej informacji o wystawie.

__

Projekt pn. „Organizacja wystaw dotyczących bohaterstwa Żydów w dziejach Polski” dofinansowano z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

10.2022_logo_MKiDN.png [70.33 KB]

Dzień: 18.12.2022
Godzina: 18:00
Miejsce: online