Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
Tematem wystąpienia będzie porównanie ujęcia w latach 60. przez dwóch czołowych intelektualistów pochodzenia żydowskiego w RFN - Jeana Amery'ego oraz Theodora W. Adorno - problemu dziedzictwa nazizmu w Niemczech. A także nakreślenie rozwoju osobistych stosunków między obu myślicielami i polemicznych wystąpień Amery'ego wobec Adorna i szkoły frankfurckiej.
dr Piotr Kendziorek – historyk idei i filozof, pracownik Działu Naukowego Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma. Zajmuje się m.in. problematyką antysemityzmu w perspektywie teorii krytycznej, filozoficzną refleksją nad Zagładą i historią Żydów polskich w XX wieku. Jest autorem wielu artykułów naukowych oraz książek, w tym: Antysemityzm a społeczeństwo mieszczańskie. W kręgu interpretacji neomarksistowskich (2005), Filozofia wobec Zagłady. Koncepcje teorii krytycznej, Martina Heideggera i poststrukturalizmu (2022).
Spotkanie odbędzie się we wtorek 21 lutego 2023 o godzinie 11:00 online na platformie ClickMeeting.
Na ikonografii: Otto Axer, Głowa Żyda (1930), zbiory ŻIH
_____
Opracowanie zbiorów jest finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy