Judenrat w Lublinie – działalność instytucji i tworzących ją ludzi
Zapraszamy na seminarium naukowe, które poprowadzi dr Jakub Chmielewski!
seminaria (13).png

Wydarzenie na Facebooku

Utworzony w styczniu 1940 r. w nowych okupacyjnych realiach lubelski Judenrat, jak wiele podobnych mu instytucji, do pewnego stopnia stanowił rzeczywistą, ale nie formalną ciągłość przedwojennej Gminy Żydowskiej. Jego zmieniająca się i dopasowująca do okoliczności struktura, naznaczona instrumentalnym traktowaniem przez Niemców, podejmowała niezliczone próby poprawienia losu lubelskich Żydów.
 
Jednak Judenrat to również partykularne interesy jego pracowników, które było coraz silniej widać wraz z pogarszającym się położeniem ludności. Wystąpienie będzie próbą naszkicowania nie tylko struktury instytucji i płaszczyzn jej aktywności, ale także zmieniających się stosunków pomiędzy ludnością a reprezentującym ją Judenratem, jego przymusowym włączeniem w „likwidację” lubelskich gett, walką personelu o przetrwanie oraz losów ocalałych jego pracowników.

 

Seminarium odbędzie się 4 marca 2025 r. o godz. 11:00 w sali ŻIH w Błękitnym Wieżowcu (pl. Bankowy 2, wejście od ul. Tłomackie) i nie będzie nagrywane.

_____

dr Jakub Chmielewski – autor dysertacji pt. „Judenrat w Lublinie (1940-1942)” (praca wyróżniona II nagrodą w Konkursie im. Majera Bałabana), pracownik Działu Historii Państwowego Muzeum na Majdanku. Wśród jego zainteresowań badawczych można wyróżnić: prześladowania i zagładę Żydów na terenie dystryktu lubelskiego ze szczególnym uwzględnieniem działania gett, Judenratów i policji żydowskiej, pracy przymusowej, deportacji do obozów zagłady akcji „Reinhardt” oraz stosunków polsko-żydowskich.

Dzień: 04.03.2025
Godzina: 11:00
Miejsce: Żydowski Instytut Historyczny