Kolekcja i tożsamość: spotkanie autorskie z Mileną Woźniak-Koch
Zapraszamy na spotkanie z Mileną Woźniak-Koch, autorką książki „Kolekcja i tożsamość. Kolekcjonerstwo warszawskiej burżuazji i inteligencji pochodzenia żydowskiego jako wyraz identyfikacji kulturowo-narodowej (1880-1939)”, która ukazała się nakładem wydawnictwa słowo/obraz terytoria!
wydarzenia na stronę(20).png

Wydarzenie na Facebooku

Publikacja „Kolekcja i tożsamość. Kolekcjonerstwo warszawskiej burżuazji i inteligencji pochodzenia żydowskiego jako wyraz identyfikacji kulturowo-narodowej (1880-1939)” została poświęcona kolekcjom przedstawicieli szczególnej, w dużej mierze zapomnianej warstwy – warszawskiej burżuazji i inteligencji pochodzenia żydowskiego. Jest to praca wielowymiarowa (można by ją nazwać „rozprawą dygresyjną”), w której kolekcjonerstwo – mimo że stanowi główną oś refleksji – jednocześnie jest punktem wyjścia dla rozważań nad szeroko rozumianą relacją człowiek – historia kultury – historia społeczna.

W najbardziej podstawowym, historycznym wymiarze jest to książka poświęcona istotnemu fragmentowi życia kulturalnego Warszawy sprzed 1939 roku. W obszarze badań nad kolekcjonerstwem wnosi uzupełnienie do typologii polskich kolekcji o endemiczny gatunek – kolekcję warszawską, do której ukonstytuowania walnie przyczyniło się stołeczne mieszczaństwo, także to pochodzenia żydowskiego. Zawiera propozycję metodologiczną zastosowania narratologii w studiach nad kolekcjami, umożliwiającą odczytanie biografizmu kolekcji. Jest też – bardziej w rezultacie niż w zamiarze – próbą krytycznego oglądu specyfiki polskiej kultury narodowej, przyczynkiem do refleksji nad istotą polskiej tożsamości.

Z autorką, Mileną Woźniak-Koch, porozmawia Klaudia Obrębska.

Wydarzenie odbędzie się 20 marca 2025 r. o godz. 18:00 w Żydowskim Instytucie Historycznym i będzie transmitowane na Facebooku ŻIH.

Kup książkę: https://www.terytoria.com.pl/ksiegarnia/2093-kolekcja-i-tozsamosc.html

_____

Milena Woźniak-Koch – historyczka sztuki, badaczka i nauczycielka akademicka. Studiowała na Uniwersytecie Gdańskim, doktorat obroniła na Uniwersytecie Warszawskim (2020). Pracowała w Zamku Królewskim w Warszawie i Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie, od 2024 związana z Uniwersytetem Wrocławskim (adiunkt w Instytucie Historii Sztuki UWr). W 2012 roku uzyskała Stypendium artystyczne m. st. Warszawy, w ramach którego realizowała badania nad historią przedwojennego warszawskiego kolekcjonerstwa. Jej zainteresowania naukowe obejmują badania nad historią kultury w kontekście społecznym ze szczególnym uwzględnieniem historii polskiego kolekcjonerstwa przełomu XIX i XX wieku.

Klaudia Obrębska – historyczka sztuki i antropolożka. Redaktora naczelna „Poradnika dobrych praktyk architektonicznych dla socmodernizmu”, autorka artykułów naukowych i popularnonaukowych z zakresu historii sztuki i architektury. Stypendystka stypendium artystycznego m. st. Warszawy. Dziennikarka Radia dla Ciebie i magazynu Spotkania z Zabytkami. W wolnych chwilach popularyzuje historię architektury na instagramowym koncie @miasto.tlumacze. Matkuje trzem kotom: Kwadratowi, Całce i Bryłce. 

Dzień: 20.03.2025
Godzina: 18:00
Miejsce: stacjonarnie w ŻIH, transmisja na Facebooku