Tak, jak byśmy nigdy nie istnieli. Koncert w 80. rocznicę niemieckiej „Aktion Reinhardt”
Zapraszamy na koncert „Tak, jak byśmy nigdy nie istnieli", w 80 rocznicę niemieckiej „Aktion Reinhardt". Początek wydarzenia 21 września o 19:00 w Sali Widowiskowej PALLADIUM ul. Złota 9, w Warszawie.
Newsletter 2022(85).png

Zobacz wydarzenie na Facebooku

 

Podczas koncertu wyjątkowo przejmująco wybrzmią specjalnie zaaranżowane i wykonane utwory, w tym pieśń – symbol – „Warszawo ma", wykonana w jidysz.

„Tak, jak byśmy nigdy nie istnieli" to opowieść pisana muzyką i poezją o tragicznych wydarzeniach sprzed 80 lat. Ponad półtora miliona polskich Żydów zostało zamordowanych w ramach precyzyjnego planu nazistowskich Niemiec, wcielonego na terenie Generalnego Gubernatorstwa i nazwanego na cześć szefa Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy – Reinharda Heydricha. Z miast, miasteczek i wsi dystryktów warszawskiego, radomskiego, krakowskiego, lubelskiego i galicyjskiego, polskich Żydów wywożono do obozów natychmiastowej zagłady, głównie w Sobiborze, Treblince i w Bełżcu. Lublin, w którym będzie miał premierę koncert, jest miejscem symbolicznym, bo to właśnie tu znajdował się sztab akcji Reinhardt i stąd w nocy z 16 na 17 marca 1942 roku wyruszył pierwszy transport do Bełżca.

 

Koncert „Tak, jak byśmy nigdy nie istnieli" w wykonaniu: Renaty Przemyk, Natalii Niemen, Lilu, Symcha Kellera, Kasi Malejonek, Aleksandry Idkowskiej,  Niny Stiller, Basi Pospieszalskiej, Mony.

Kierownictwo artystyczne: Darek „Maleo" Malejonek.

 

Wstęp bezpłatny.
Liczba miejsc ograniczona.
Rezerwacja biletów na koncert pod adresem: ar_warszawa@tpe.org.pl

 

___

prezydentpl_na_niebieskim_2022.jpg [31.06 KB]

Honorowy Patronat nad obchodami 80. rocznicy Akcji Reinhardt objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

MKiDN_kolor_od_11.2021.png [64.32 KB]

Program „Tak, jak byśmy nigdy nie istnieli" dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

___

 

Organizatorzy:

Muzeum Getta Warszawskiego – zostało powołane w marcu 2018 roku. Jego głównym zadaniem jest ukazanie i popularyzacja wiedzy na temat życia, walki i masowej śmierci około 500 tysięcy Żydów zamkniętych w największym getcie utworzonym przez Niemców na okupowanych ziemiach polskich podczas II wojny światowej. Siedziba muzeum powstaje się w zabytkowym kompleksie budynków byłego szpitala dziecięcego ufundowanego w 1878 roku przez rodziny żydowskich przemysłowców i filantropów Bersohnów i Baumanów. Podczas II wojny światowej szpital znalazł się w granicach getta, a po jej zakończeniu przez kilka lat mieściła się tu siedziba Centralnego Komitetu Żydów w Polsce. Tworzona wystawa stała ukaże różnorodność skupiska żydowskiego w Warszawie na przełomie XIX i XX wieku [w okresie poprzedzającym II wojnę światową], a następnie losy Żydów warszawskich po wybuchu wojny oraz proces gettoizacji okupowanych przez Niemcy terytoriach. Zasadnicza część ekspozycji będzie poświęcona gettu warszawskiemu, przede wszystkim jego życiu codziennemu – nieustannej batalii o przetrwanie własne i najbliższych, widocznej w staraniach o zapewnienie bytu, ale też podtrzymywaniu praktyk religijnych, wszelkich przejawach działalności kulturalnej, artystycznej i edukacyjnej.

Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma – instytucja, której misją jest upowszechnianie wiedzy na temat dziedzictwa tysiącletniej obecności Żydów na ziemiach polskich. Instytut jest zarówno depozytariuszem pamięci o przeszłości, jak i żywym centrum kultury – miejscem, które aktywnie uczestniczy w procesie kształtowania świadomości historycznej i postaw społecznych. Jednym z najważniejszych zadań Żydowskiego Instytutu Historycznego jest dbanie o spuściznę żydowską przechowywaną w archiwum Instytutu. Na jego zbiory składa się siedem milionów stron różnorakich dokumentów. Najważniejszą częścią zbiorów jest Archiwum Podziemnego Getta Warszawy, zwane też Archiwum Ringelbluma.

Państwowe Muzeum na Majdanku – powstało w listopadzie 1944 roku na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Jest instytucją podległą bezpośrednio Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum prowadzi działalność wystawienniczą, edukacyjną i naukową. Od 2004 roku oddziałem zamiejscowym PMM jest Muzeum i Miejsce Pamięci w Bełżcu, a od 2012 roku – Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze. Misją Muzeum jest pielęgnowanie pamięci i rozwijanie edukacji historycznej o okupacji niemieckiej na Lubelszczyźnie podczas II wojny światowej, w szczególności poprzez upamiętnianie ofiar, ochronę obiektów oraz dokumentowanie historii obozu koncentracyjnego na Majdanku oraz obozów zagłady w Bełżcu i Sobiborze.

 

Współpraca:

Towarzystwo Projektów Edukacyjnych – organizacja pozarządowa, która powstała z pasji do historii, sztuki oraz edukacji. Na co dzień zajmuje się projektowaniem i realizacją programów edukacyjnych poświęconych promocji polskiej kultury, historii i języka, łącząc tradycyjną metodykę z nowoczesnymi narzędziami dotarcia do młodzieży. Swoje działania realizuje w kooperacji z krajowymi, a także z zagranicznymi partnerami, wśród których są m.in.: Muzeum Stutthof w Sztutowie, Muzeum Yad Mordechai, Instytut Polski w Tel Awiwie. Koncert „Tak, jak gdyby nas nigdy nie było" jest czwartym współtworzonym z Darkiem „Maleo" Malejonkiem – poprzednie to „Odwagą bijące serca" – koncert polskich i izraelskich artystów w hołdzie żydowskim żołnierzom z Armii Andersa (zobacz Koncert „Odwagą bijące serca" – artyści w hołdzie żydowskim żołnierzom Armii Andersa. YouTube), „Miasto Bohaterów" - opowieść o zwykłych-niezwykłych bohaterach wojennej stolicy oraz „Jak skała na morzu! Polskość Pomorza".

Dzień: 21.09.2022
Godzina: 19:00
Miejsce: Sala Widowiskowa PALLADIUM