Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
Dlaczego Hłasko w ŻIH-u? Bo to o przyjaciel, a o przyjaciołach trzeba pamiętać. W pewnej izraelskiej fabryce przedstawiał się podobno jako Hłaskower. Z kolei „we Włoszech – pisał w pierwszej osobie – chciał zabić jednego pana, który mu powiedział, że nie zabija się sześciu milionów bez powodu”. Blisko połowę swojej prozy poświęcił Żydom, vis-á-vis nich tworząc siebie, a w Szukając gwiazd stworzył Ewę.
Punktem wyjścia konferencji jest pytanie o znaczenie prozy Marka Hłaski, odczytywanej na rozmaite sposoby. Pytamy o literackich sąsiadów pisarza – polskich i zagranicznych, towarzyskich i politycznych, w kraju i na emigracji. Zastanawiamy się nad naukową i publicystyczną hłaskologią, a zwracając uwagę na historię edycji prozy Hłaski, nie zapominamy, że wymieniał on bogatą korespondencję, a ta kierowana do niego jest wciąż rozproszona. Osobne miejsce zajmuje relacja Hłaski z filmem albo filmu z Hłaską. Mówimy o legendzie czy pseudolegendzie Hłaski, jednocześnie unikając zamykania go w nich na klucz. Zastanawiamy się nad relacją pisarza z Warszawą i miejscem, które zajmowała w jego twórczości.
Czy, patrząc na jego biografię, wszystko już o Hłasce wiadomo? Gdzie leżą białe plamy? Jak czytać tę prozę sześćdziesiąt kilka lat po ataku przypuszczonym przez Sandauera i apologii pióra Marii Dąbrowskiej?
Konferencja odbędzie się w sali ŻIH w Błękitnym Wieżowcu (Plac Bankowy 2, wejście od ul. Tłomackie) i będzie transmitowana na żywo na YouTubie:
dzień 1: https://www.youtube.com/watch?v=QjVF1b1eHME
dzień 2: https://www.youtube.com/watch?v=2zUkAIvA2r4
PROGRAM KONFERENCJI