Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
Prelegentka przedstawi wyniki przeprowadzonych przez nią badań nad zmianą wyznania dokonywaną przez ocalałych z Zagłady w pierwszym powojennym pięcioleciu. Interesuje ją społeczny wymiar konwersji. Uwagę skupia na konwersjach na katolicyzm – religię dominującą w Polsce powojennej. Chrzty osób pochodzenia żydowskiego analizuje, koncentrując się na potencjale adaptacyjnym tego aktu (niekoniecznie rozpatrywanym świadomie przez przyszłych konwertytów) – oferowanych przezeń możliwościach wyjścia z grupy mniejszościowej i/lub adaptacji do polskiej większości.
Seminarium odbędzie się na żywo w sali ŻIH w Błękitnym Wieżowcu (Plac Bankowy 2, wejście od ul. Tłomackie) i nie będzie nagrywane.
dr Ewa Koźmińska-Frejlak – socjolożka, pracowniczka naukowa w Żydowskim Instytucie Historycznym. Zajmuje się m.in. badaniem społecznej historii Żydów w Polsce po Zagładzie oraz wczesną historiografią Zagłady. Autorka tekstów z tego zakresu. Edytorka źródeł. Kieruje pracami Komitetu Redakcyjnego serii „Reedycja Krytyczna prac Centralnej Żydowskiej Komisji Historycznej” (w 2023 r. ukaże się ósma pozycja serii). W 2022 ukazała się jej książka Po Zagładzie. Praktyki asymilacyjne ocalałych jak strategie zadomawiania się w Polsce (1944/45-1950). Obecnie pracuje nad monografią Centralnej Żydowskiej Komisji Historycznej.