Korzenie powstania | oprowadzanie autorskie z projektantami wystawy
Zapraszamy na pierwsze oprowadzanie autorskie po wystawie „Korzenie powstania. Opór w getcie warszawskim", które poprowadzą jej projektanci – Małgorzata Kuciewicz i Simone de Jacobis z Grupy Projektowej CENTRALA.
wydarzenia na stronę(27).png

Wydarzenie na Facebooku

Autorzy projektu wystawy i inicjatorzy włączenia w ekspozycję roślin ruderalnych, które rosły na gruzach getta, opowiedzą o swoich inspiracjach i wizji wystawy.

CENTRALA – warszawska pracownia architektoniczno-badawcza zajmująca się reinterpretacjami przestrzennymi mającymi na celu odnowienie języka architektury. Badają związki architektury i przyrody. Ich prace były prezentowane na Biennale Architektury w Wenecji oraz na Festival Internacional de Arquitectura y Diseño de Logroño 2020, reprezentowali Polskę na London Design Biennale 2021.

 

Udział w oprowadzaniu jest bezpłatny.

Obowiązują zapisy mailowe pod adresem rezerwacja@jhi.pl, w tytule prosimy wpisać „Oprowadzanie 20.08".

_____

Wystawa „Korzenie powstania” towarzyszy tegorocznemu Marszowi Pamięci. Opowiada o oporze w getcie warszawskim poprzedzającym wybuch powstania z kwietnia 1943 roku – wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu zryw nie był spontaniczny, poprzedziły go wielomiesięczne przygotowania do walki zbrojnej i lata pracy konspiracyjnej.

Początkowo organizacje podziemne skupiały się na edukacji, wydawaniu prasy podziemnej i zapewnieniu wsparcia swoim sympatykom – z czasem, gdy pojawiły się pierwsze wiadomości o eksterminacji Żydów na masową skalę, zaczęto myśleć o organizacji oporu zbrojnego.

Chcemy pokazać zwiedzającym różne środowiska działaczy żydowskiego podziemia w trakcie okupacji niemieckiej, ich strategie, sposób działania i dynamikę współpracy. Opowieść osnuta jest wokół losu kilkorga działaczy i działaczek: przedstawicieli różnych pokoleń, ugrupowań politycznych i środowisk. Chcemy pokazać ich wspólny wysiłek i współpracę, ale też trudności, których ona wymagała.

Wystawa ma formę kobierca z roślinnością muranowską, która przed wojną rosła spontanicznie w ogródkach i na podwórzach domów, a następnie jako pierwsza powróciła na gruzowiska i do dzisiaj bywa spotykana w okolicy. Rośliny zostały dobrane na podstawie badań prof. Romana Kobendzy z lat 1945-1949.

Więcej informacji o wystawie

_____

Wydarzenie jest finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy #EEAGrants #Funduszenorweskie #EOG #EEANorwayGrants

ZDK 2022 B PL.png [45.41 KB]

Dzień: 20.08.2023
Godzina: 16:00
Miejsce: Skwer Batalionu Harcerskiego AK „Wigry", przy Kinie Muranów