Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
Zobacz wydarzenie na Facebooku
Czy wiecie, że Mieczysław Wolski zbudował prawdopodobnie największą w Warszawie kryjówkę, w której schronienie znaleźli Żydzi po likwidacji getta? W tym podziemnym pomieszczeniu, liczącym dwadzieścia osiem metrów kwadratowych, mieszkało niemal czterdzieści osób. Jedną z nich był Emanuel Ringelblum, warszawski historyk, który w latach dwudziestych pisał o najdawniejszych dziejach warszawskich Żydów, a z czasem stal się kronikarzem ich Zagłady. Dzięki niemu i jego współpracownikom z konspiracyjnej grupy Oneg Szabat powstała kolekcja, która dziś jest najcenniejszym zbiorem dotyczącym losu polskich Żydów w czasie II wojny światowej.
W jaki sposób Ringelblum trafił do Krysi? Co łączy Leszno 18, Tłomackie 5, Nowolipki 68 z Grójecką 81? Co stało się z mieszkańcami bunkra? Dlaczego warto dziś o tym pamiętać?
Zapraszamy na wykład, który poprowadzi dr Bartosz Borys, kierownik Działu Edukacji Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma.
Wstęp wolny!
Zapraszamy do zbiórki pieniężnej "Ochota Solidarna z Ukrainą" - pieniądze można wrzucić na miejscu do puszki lub przelać na numer konta: Towarzystwo Rozwijania Aktywności Dzieci SZANSA, ING Bank Śląski 86 1050 1041 1000 0022 9258 5565, tytuł wpłaty DAROWIZNA NA POMOC UKRAINIE.
Za wszelką pomoc bardzo dziękujemy!
Obowiązują zasady bezpieczeństwa w związku z COVID-19: prosimy o noszenie maseczek i dezynfekcję rąk.