Lem/Żebrowski – Szpital Przemienienia (1978) – projekcja filmu z dyskusją
Zapraszamy na trzecie spotkanie z cyklu seminariów filmowych w ŻIH. Obejrzymy film „Szpital Przemienienia” – adaptację powieści Stanisława Lema w reżyserii Edwarda Żebrowskiego. Rozmowę online o dziele z Agnieszką Gajewską poprowadzi Bartosz Kwieciński.
20.04.2022_event_film.jpg

Zobacz wydarzenie na Facebooku

 

Krótko po rozpoczęciu okupacji niemieckiej młody doktor Stefan dołącza do personelu szpitala psychiatrycznego, gdzieś na Kresach. Spotyka lekarzy, pacjentów, tajemniczego pisarza Sekułowskiego. Uczestniczy w operacjach mózgu, mierzy się z pytaniami o wolność jednostki. Gdy do szpitala przyjeżdżają Niemcy, dochodzi do etycznej konfrontacji.

Powstały w 1978 roku filmowy debiut Edwarda Żebrowskiego jest swobodną adaptacją pierwszej części na poły autobiograficznej trylogii Stanisława Lema „Czas nieutracony”. Choć zwykle krytyczny wobec ekranizacji swoich dzieł Lem nie zaakceptował katastroficznej wizji Żebrowskiego (reżyser zmienił realia lwowskiego dzieciństwa pisarza), film jest jedną z najważniejszych antycypacji Zagłady w kinie polskim, w której unicestwienie urasta do rangi Mannowskiej metafory. Rozmowa będzie dotyczyć także żydowskiej tożsamości pisarza oraz reżysera, który pod koniec lat 60. dokonał zmiany nazwiska.

 

Gość:

dr hab. prof. UAM Agnieszka Gajewska – literaturoznawczyni, pracuje w Instytucie Filologii Polskiej UAM w Poznaniu. Opublikowała książkę „Zagłada i gwiazdy. Przeszłość w prozie Stanisława Lema”

Prowadzenie:

dr Bartosz Kwieciński – historyk filmu, medioznawca, badacz propagandy antysemickiej. Adiunkt w Zakładzie Komunikowania Politycznego i Polityki Medialnej INPiSM UJ (wcześniej Centrum Badań Holokaustu UJ). Ostatnio opublikował: B. Kwieciński, Film fabularny (1945-1989), w: S. Buryła, D. Krawczyńska, J. Leociak (red.), Reprezentacje Zagłady w kulturze polskiej (1939-2019), t. 1, Instytut Badań Literackich PAN, Warszawa 2021.

 

Przed spotkaniem zachęcamy do obejrzenia filmu „Szpital Przemienienia” w serwisie 35mm.online:

https://35mm.online/vod/fabula/szpital-przemienienia

_____

W ramach cyklu seminariów filmowych zapraszamy na projekcję oraz dyskusję z zaproszonym gościem, w której postawimy pytania o żydowską tożsamość i dominującą polską perspektywę w obrazach Zagłady w kinie polskim. Będzie to próba spojrzenia na klasyczne dzieła z nieoczywistej i nieopisanej w literaturze perspektywy. Prosimy o obejrzenie filmu w serwisie 35mm.online, a potem zapraszamy na dyskusję online z zaproszonym gościem oraz zebraną publicznością.

Chcielibyśmy Państwu na nowo opowiedzieć o kinie PRL, kładąc nacisk na obecność tematów żydowskich. Zaprezentujemy filmy mniej znane, niekiedy ich dobór będzie zaskakujący, postaramy się odkryć ich ukryte sensy, konteksty i osobiste motywy powstania.

Cykl składa się z jedenastu projekcji, a do dyskusji zaprosi Bartosz Kwieciński (UJ)

Dzień: 20.04.2022
Godzina: 18:00
Miejsce: online