Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
Dr Eleonora Bergman, dr Monika Polit i dr Zofia Trębacz porozmawiają o łodzianach w grupie Oneg Szabat. Podczas spotkania dowiemy się o szczególnej roli Hersza Wassera – sekretarza grupy, którego wkład w odnalezienie Archiwum Ringelbluma i identyfikację autorów dokumentów był nieoceniony – i o biografii Pereca Opoczyńskiego, którego nieznane wcześniej losy dr Monika Polit odkrywa dzięki odnalezionej niedawno korespondencji.
Nie zabraknie refleksji nad tym, jak wyglądałaby działalność grupy bez takich postaci jak Mordechaj Szwarcbard czy bez wpływu, jaki na nią miał poeta Icchak Kacenelson. To spotkanie to wyjątkowa okazja, aby poznać bliżej ludzi stojących za dokumentowaniem tragedii i życia codziennego Żydów w okupowanej Polsce.
Spotkanie odbędzie się 10 października 2024 o godz. 18:00 w Żydowskim Instytucie Historycznym i będzie transmitowane na Facebooku ŻIH.
_____
dr Eleonora Bergman – absolwentka Wydziału Architektury PW, z doktoratem Instytutu Historii Sztuki UW; przez 30 lat pracy w ŻIH m.in. współorganizowała Dział Dokumentacji Zabytków, była przez kilka lat wicedyrektorem i dyrektorem; od 2012 r. na emeryturze; w dalszym ciągu zaangażowana w pełną edycję Archiwum Ringelbluma po polsku i po angielsku. Jest Kawalerem Orderu Legii Honorowej i laureatką Nagrody Miasta Warszawy.
dr Monika Polit – literaturoznawczyni. Wykłada język i literaturę jidysz na kierunku Historia i Kultura Żydów na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka monografii „Moja żydowska dusza nie obawia się dnia sądu”. Mordechaj Chaim Rumkowski. Prawda i zmyślenie (2012) oraz przekładów z jidysz i opracowań naukowych edycji źródeł.
dr Zofia Trębacz – historyczka, pracowniczka Działu Naukowego ŻIH. Jej główne zainteresowania badawcze obejmują przedwojenny antysemityzm, relacje polsko-żydowskie w Drugiej Rzeczypospolitej i politykę rządu polskiego wobec Żydów. Jej zainteresowania skupiają się również na rodzinie żydowskiej, a zwłaszcza na doświadczeniu Zagłady dzieci i kobiet. W swoich badaniach szczególną uwagę poświęca dokumentom osobistym. Uczestniczyła w projekcie „Pełna edycja Archiwum Ringelbluma. Konspiracyjne Archiwum Getta Warszawskiego”, a obecnie należy do zespołu projektu „Encyklopedia Getta Warszawskiego”. Opublikowała książkę Nie tylko Palestyna. Polskie plany emigracyjne wobec Żydów 1935–1939.
_____
Wydarzenie towarzyszy wystawie „Uchwycić getto. Codzienność getta łódzkiego oczami artystów”, którą prezentujemy w Żydowskim Instytucie Historycznym od 28 sierpnia 2024 do 16 marca 2025. Wystawa jest częścią obchodów osiemdziesiątej rocznicy likwidacji getta w okupowanej Łodzi. Ekspozycja przedstawia różne aspekty skrajnie trudnego funkcjonowania Żydów w utworzonej przez Niemców „dzielnicy zamkniętej”. Gettową codzienność ukazano poprzez zbiory Żydowskiego Instytutu Historycznego: oryginalne obrazy i rysunki stworzone w getcie – przede wszystkim przez Józefa Kownera, Izraela Lejzerowicza i Icchoka Braunera – a także wykonane różnymi technikami przedmioty tworzone w getcie.
Eksponaty pokazywane na wystawie przybliżają codzienność getta i okoliczności, w jakich powstały. Szczególne znaczenie mają te dzieła, które artyści tworzyli z wewnętrznej potrzeby udokumentowania realiów, jakie stały się udziałem tysięcy Żydów. Są one wyrazem oporu wobec granicznej sytuacji, w której znaleźli się ich twórcy, próbą ocalenia życia i zachowania człowieczeństwa.
Więcej informacji o wystawie: https://www.jhi.pl/wystawy/uchwycic-getto,535