Między judaizmem rabinicznym, synagogą neologiczną a chasydyzmem, czyli historia Żydów na Słowacji / w Górnych Węgrzech
Zapraszamy na seminarium naukowe 26 listopada 2024 r., które poprowadzi dr Andrzej Krawczyk.
seminaria (55).png

Wydarzenie na Facebooku

Wykład ma przybliżyć kluczowe problemy, momenty i postacie z historii słowackich Żydów. Tematyka jest w Polsce bardzo mało znana. Zapoznanie się z nią lokuje historię polskich Żydów porównawczo w szerszym kontekście. Prowokuje do pytań o taktyki postępowania i przyjęte sposoby dostosowania się Żydów do otaczającej rzeczywistości; rzeczywistości odmiennej od polskiej. Wykład jest próbą spojrzenia w perspektywie kulturoznawczej, długoterminowej. Państwo Słowackie i Holocaust będzie jedynie opisem ostatniego rozdziału tej historii.

Osią tematyczną będzie pokazanie jak kultura regionu cywilizacyjnie przejściowego oddziałuje także na kształt społeczności teoretycznie autonomicznej i istotnie oddzielonej od społeczności większościowej – żydowskiej. Żydów słowackich można uznać za kwintesencję Żydów Środkowoeuropejskich.

Seminarium odbędzie się 26 listopada 2024 r. o godz. 11:00 w sali ŻIH w Błękitnym Wieżowcu (pl. Bankowy 2, wejście od ul. Tłomackie) i nie będzie nagrywane.

_____

dr Andrzej Krawczyk – historyk, wykładowca uniwersytecki (UW, KUL, Uniwersytet w Bratysławie, Uniwersytet w Pradze, obecnie Collegium Civitas w Warszawie), urzędnik państwowy (m.in. dyrektor generalny w Kancelarii Sejmu, minister w Kancelarii Prezydenta, trzykrotny ambasador m.in. w Bratysławie), były pracownik ŻIH, autor 9 książek, w tym „Słowacja księdza prezydenta” (przetłumaczonej na język czeski, wydanej w Polsce w wydawnictwie „Znak” i w Czechach w wydawnictwie „Academia” Czeskiej Akademii Nauk).

Dzień: 26.11.2024
Godzina: 11:00
Miejsce: Żydowski Instytut Historyczny