Miejsce urodzenia jako uwikłanie. Projekty tożsamościowe w polskiej i żydowskiej literaturze
Zapraszamy na seminarium naukowe, które poprowadzi dr Karolina Koprowska!
seminaria (21).png

Wydarzenie na Facebooku

Wystąpienie będzie stanowiło prezentację książki „Miejsce urodzenia jako uwikłanie. Projekty tożsamościowe w polskiej i żydowskiej literaturze”. Monografia ta podejmuje jedno z podstawowych pytań antropologicznych o strategie kształtowania orientowanych przestrzennie tożsamości. W centrum zawartych w niej rozważań sytuuje się miejsce urodzenia rozumiane jako narzędzie kształtowania procesów tożsamościowych i zarazem forma podmiotowego uwikłania w geopolityczne, społeczne, kulturowe czy genealogiczne zależności.

Tytułowa kategoria służy równoległej analizie literackich zapisów żydowskiego i chłopskiego doświadczenia przemieszczenia w powojennej Polsce, dla których wspólny jest gest rewidowania znaczeń miejsca urodzenia, pochodzenia i zadomowienia. Pozwalają one prześledzić różne warianty scenariuszy tożsamościowych, które diagnozują „poruszoną” kondycję polskiego społeczeństwa po Zagładzie i wojnie, a w szerszym ujęciu – egzemplifikują nowoczesny dylemat nie-zakorzenienia.

Seminarium odbędzie się 11 marca 2025 r. o godz. 11:00 w sali ŻIH w Błękitnym Wieżowcu (pl. Bankowy 2, wejście od ul. Tłomackie) i nie będzie nagrywane.

_____

dr Karolina Koprowska – literaturoznawczyni, kulturoznawczyni i jidyszystka. Rozprawę doktorską obroniła na Wydziale Polonistyki UJ. Pracuje w Instytucie Judaistyki UJ. Autorka książek „Postronni? Zagłada w relacjach chłopskich świadków” (2018) oraz „Miejsce urodzenia jako uwikłanie. Projekty tożsamościowe w literaturze polskiej i żydowskiej” (2024). Od 2019 roku członkini Zarządu Polskiego Towarzystwa Studiów Jidyszystycznych. Za swoją pracę doktorską otrzymała wyróżnienie w XI edycji Konkursu im. Majera Bałabana.

Na ilustracji: „Krajoznawstwo. Wiadomości ŻTK” 1937, nr 2, s. 14

Dzień: 11.03.2025
Godzina: 11:00
Miejsce: Żydowski Instytut Historyczny