Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
Zdecydowana większość Żydów w przedwojennej Polsce mieszkała w miastach. Skupianie uwagi na wielokulturowym mieście otwiera alternatywne spojrzenie na historię Polski. Dr Agnieszka Wierzcholska, autorka książki Wspomnienia i kamienie. Śmierć polsko-żydowskiego miasta Tarnów 1918-1956, opowie o życiu codziennym w polsko-żydowskim Tarnowie (w latach 1918–1956), gdzie przed wojną prawie połowę mieszkańców stanowili Żydzi. Pokaże również, jak w czasie Zagłady zmieniał się stosunek Polaków do ich żydowskich sąsiadów i w jaki sposób ci ostatni walczyli o przetrwanie. Przez pryzmat jednego miasta stawia najważniejsze pytania dotyczące historii stosunków polsko-żydowskich, w tym roli Polaków w czasie Zagłady.
Seminarium odbędzie się 26 marca 2024 r. o godzinie 11:00 w sali ŻIH w Błękitnym Wieżowcu (Plac bankowy 2, wejście od ul. Tłomackie) i nie będzie nagrywane.
dr Agnieszka Wierzcholska – studiowała historię, romanistykę i komunikację na Freie Universität w Berlinie i w École normale supérieure w Paryżu. Zajmuje się historią polsko-żydowskimi stosunków, Zagładą, prasą jidyszową oraz historią polsko-niemiecką. Wieloletnia pracowniczka naukowa w Instytucie Europy Wschodniej na Freie Universität w Berlinie, potem pracowała naukowo w Niemieckim Instytucie Historycznym w Paryżu. Od marca 2023 roku zatrudniona jest w Fundacji „Pomnik Pomordowanych Żydów Europy”.
Najważniejsze publikacje naukowe: