Motywy żydowskie w twórczości filmowej Jerzego Kawalerowicza
Zapraszamy seminarium naukowe, które 25 czerwca 2024 r. poprowadzi dr Łukasz Jasina.
seminaria (35).png

Wydarzenie na Facebooku

Seminarium opowiada o fragmencie projektu naukowego, jakim jest próba opisania i analizy sposobu przekazania relacji polsko-żydowskich oraz ich kontekstu historycznego i współczesnego w kinematografii  Polski powojennej w latach 1945–1989.  Jerzy Kawalerowicz jako najbardziej znaczący (obok Andrzeja Wajdy ) reżyser tego okresu wydaje się być ciekawym i reprezentatywnym przykładem twórcy podejmującym tematykę żydowską i żydowsko-polską w sposób, w jaki to było możliwe na różnych etapach polskiego kina.

Najbardziej znanym filmem twórcy podejmującym wspomniane tematykę jest rzecz jasna „Austeria” (1982) – niemniej jest ona dziełem, które powstało już w schyłkowym okresie twórczości reżysera i w tym momencie dziejów PRL, kiedy zajmowanie się tematyką żydowską było coraz bardziej dozwolone. Sama „Austeria” była projektem artystycznym przetrzymanym przez cenzurę przez półtorej dekady i miała być pierwotnie nakręcona w roku 1968 – co także sytuuje ją w określonym kontekście historycznym. Kawalerowicz nie unikał jednak tematyki żydowskiej zarówno w okresach dla niej łaskawszych, jak i w tych gorszych. Postać Rabina w „Matce Joannie od aniołów” (1961), oczywiste i nieoczywiste, łagodzące prusowski antysemityzm motywy żydowskie w „Faraonie” (1965), czy wreszcie to, co działo się między Polakami a Żydami w roku 1922 w „Śmierci Prezydenta” (1977), podnosiło różne kody kulturowe, gubiące się wtedy w polskim imaginarium.

Seminarium odbędzie się 25 czerwca 2024 r. o godzinie 11:00 w sali ŻIH w Błękitnym Wieżowcu (Plac Bankowy 2, wejście od ul. Tłomackie).

 

dr Łukasz Jasina (ur. 1980 w Hrubieszowie) – absolwent prawa i historii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim  oraz Collegium Invisibile, doktorat: Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk (2001) pod kierunkiem prof. Wiesława Juszczaka, temat: „Upadek Imperium Brytyjskiego w wybranych filmach Davida Leana”. W latach 2005–2010 pracownik Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej w Lublinie a następnie do roku 2014 wykładowca Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej KUL. W latach 2014–2016 pracownik Muzeum Historii Polski, 2016–2021 pracownik Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 2021–2023 Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Stypendysta m.in. Fundacji z Brzezia Lanckorońskich, Fundacji Kościuszkowskiej i Petro Jacyk Foundation, profesor wizytujący na Universty of Toronto, Brandeis University (dzięki stypendium Fundacji Kościuszkowskiej) i w Harvard Ukrainian Research Institute. Prowadzący programów radiowych i telewizyjnych w Polskim Radio, RDC, Radio dla Ciebie i TVP Kultura.

 

Na ilustracji: Kadr z filmu „Matka Joannie od aniołów” (1961), Wikimedia Commons

Dzień: 25.06.2024
Godzina: 11:00
Miejsce: Żydowski Instytut Historyczny