Muranów i pamięć o jego przeszłości | spacer
Zapraszamy na spacer ulicami Muranowa, który poprowadzi Beata Chomątowska. Spacer rozpocznie się 3 września o godzinie 16:00 przy wystawie plenerowej „Korzenie powstania. Opór w getcie warszawskim".
wydarzenia na stronę-3.jpg

Wydarzenie na Facebooku

Beata Chomątowska, pisarka, autorka m.in. książki Stacja Muranów, poprowadzi spacer po muranowskich ulicach i skwerach ścieżką miejsc, w których podtrzymywana jest pamięć i świadectwa dawnej dzielnicy żydowskiej i getta.

Spod wystawy „Korzenie powstania. Opór w getcie warszawskim" przejdziemy przez osiedle-pomnik, zatrzymując się m.in. nad kinem Muranów, przy muralu Kobiet Muranowa, pawiackim drzewie i obok upamiętnienia miejsca odnalezienia Archiwum Ringelbluma. Dotrzemy również do alei bożokrzewów na Pawiej, jabłonki Ireny Sendlerowej, Kopca Anielewicza i wreszcie do Umschlagplatzu.

 

Udział w spacerze jest bezpłatny.

Data i godzina spaceru: 3 września 2023, 16:00

Oprowadza: Beata Chomątowska

Miejsce zbiórki: Skwer Batalionu Harcerskiego AK „Wigry", przy Kinie Muranów

Zapisy mailowe przyjmujemy pod adresem rezerwacja@jhi.pl, w tytule prosimy wpisać „Spacer 3.09".

W mailu prosimy o podanie numeru telefonu, który ułatwi nam kontakt z Państwem w razie nagłej zmiany pogody, która uniemożliwiłaby realizację spaceru.

_____

Spacer towarzyszy wystawie plenerowej „Korzenie powstania. Opór w getcie warszawskim", która towarzyszy tegorocznemu Marszowi Pamięci. Opowiada o oporze w getcie warszawskim poprzedzającym wybuch powstania – wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu zryw nie był spontaniczny, poprzedziły go wielomiesięczne przygotowania do walki zbrojnej i lata pracy konspiracyjnej. Początkowo organizacje podziemne skupiały się na edukacji, wydawaniu prasy podziemnej i zapewnieniu wsparcia swoim sympatykom – z czasem, gdy pojawiły się pierwsze wiadomości o eksterminacji Żydów na masową skalę, zaczęto myśleć o organizacji oporu zbrojnego.

Wystawa ma formę kobierca z roślinnością muranowską, która przed wojną rosła spontanicznie w ogródkach i na podwórzach domów, a następnie jako pierwsza powróciła na gruzowiska i do dzisiaj bywa spotykana w okolicy. Rośliny zostały dobrane na podstawie badań prof. Romana Kobendzy z lat 1945-1949.

Więcej informacji o wystawie.

_____

Beata Chomątowska – dziennikarka i pisarka, z wykształcenia europeistka i religioznawczyni. Współzałożycielka Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów, które działa na warszawskim Muranowie, w latach 2010-2022 jego prezeska. Autorka m.in. książek Stacja Muranów (2016), Pałac. Biografia intymna (2015), Lachert i Szanajca. Architekci awangardy (2015) oraz Betonia. Dom dla każdego (2018).

_____

Program wydarzeń towarzyszących jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przed budżet krajowy #EEAGrants #Funduszenorweskie #EOG #EEANorwayGrants

 

ZDK 2022 B PL.png [45.41 KB]

Dzień: 03.09.2023
Godzina: 16:00
Miejsce: Skwer Batalionu Harcerskiego AK „Wigry", przy Kinie Muranów