Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
Zapoznamy się z mnóstwem znanych i mniej znanych gatunków, porastających ruiny getta w latach 1945-48, jak również z wieloma ciekawymi okazami wciąż występującymi w tej dzielnicy, a także na Łące Pamięci na wystawie plenerowej „Korzenie powstania. Opór w getcie warszawskim”.
Spacer rozpocznie się na skwerze przy Kinie Muranów (Skwer Batalionu Harcerskiego AK „Wigry”), przy wystawie „Korzenie powstania. Opór w getcie warszawskim”. Przypatrzymy się znanym i mniej znanym gatunkom z tego zielonego kobierca. Które z nich jadano czasem w Pesach? Jak wprowadzić je na swą kwietną łączkę? Albo przeciwnie – jak pozbyć się ich ze swego ogrodu motylowego i warzywnika. Co mają wspólnego Czarnobyl i rywalka Estery, królowa Artemizja, ze zmorą alergiczek? Jakie zioła odstraszały dawniej posażnych kawalerów, ale dziś wabią dobre owady i pochłaniają smog?
Przejdziemy zieleńcami i ulicami Muranowa, m.in. Andersa, Zamenhofa i Dzielną. Poświęcimy nieco uwagi topolom i klonom srebrzystym jako drzewom maskującym ruiny dzielnicy żydowskiej, a potem zdobiącym odbudowywaną Warszawę, jakich zasadniczo nie powinno wprowadzać się w wąskie ulice miast. Nie zabraknie wzmianek o upiększającej je jemiole jako beneficjentce zmian klimatu. Żonkile od dawna już śpią, przyjrzymy się za to paru innym wieczniezielonym symbolom męczeństwa, bohaterstwa i odrodzenia, wprowadzanym wczoraj i dziś do zieleni Muranowa – zarówno tym znanym, jak bluszcz i „oregońskie wino” (mahonia ostrolistna), jak i tym dopiero od niedawna śmielej sadzonym w Stolicy, jak ostrokrzewy.
Udział w spacerze jest bezpłatny.
Data i godzina spaceru: 6 sierpnia 2023, 16:00
Oprowadza: Adam Kapler
Miejsce zbiórki: Skwer Batalionu Harcerskiego AK „Wigry", przy Kinie Muranów
Zapisy mailowe przyjmujemy pod adresem rezerwacja@jhi.pl, w tytule prosimy wpisać „Spacer 6.08".
W mailu prosimy o podanie numeru telefonu, który ułatwi nam kontakt z Państwem w razie nagłej zmiany pogody, która uniemożliwiłaby realizację spaceru.
_____
Spacer towarzyszy wystawie plenerowej „Korzenie powstania. Opór w getcie warszawskim", która towarzyszy tegorocznemu Marszowi Pamięci. Opowiada o oporze w getcie warszawskim poprzedzającym wybuch powstania – wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu zryw nie był spontaniczny, poprzedziły go wielomiesięczne przygotowania do walki zbrojnej i lata pracy konspiracyjnej. Początkowo organizacje podziemne skupiały się na edukacji, wydawaniu prasy podziemnej i zapewnieniu wsparcia swoim sympatykom – z czasem, gdy pojawiły się pierwsze wiadomości o eksterminacji Żydów na masową skalę, zaczęto myśleć o organizacji oporu zbrojnego.
Wystawa ma formę kobierca z roślinnością muranowską, która przed wojną rosła spontanicznie w ogródkach i na podwórzach domów, a następnie jako pierwsza powróciła na gruzowiska i do dzisiaj bywa spotykana w okolicy. Rośliny zostały dobrane na podstawie badań prof. Romana Kobendzy z lat 1945-1949.
_____
Adam Kapler – botanik, ekolog roślin, dziennikarz naukowy i historyk nauk przyrodniczych. Ukończył Wydział Biologii na Uniwersytecie Warszawskim. Przepracował ponad 12 lat w PAN Ogrodzie Botanicznym – Centrum Zachowania Różnorodności Roślin w Warszawie-Powsinie. Pracował w szeregu projektów konserwatorskich oraz dydaktycznych, realizowanych przez PAN Ogród Botaniczny – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej, finansowanych przez UE i Rzeczpospolitą Polską. Zabezpieczał zasoby genowe rodzimych gatunków ginących i rzadkich. Należy między innymi do Polskiego Towarzystwa Botanicznego, Polskiego Tow. Dendrologicznego i Centrum Ochrony Mokradeł. Pisuje artykuły do czasopism ogrodniczych i naukowych m.in. „Conservation Genetics”, „Agronomy”, „Plant Cell Tissue and Organ Culture”, „Pasieki24” oraz „Szkółkarstwa”. Regularnie współpracuje z fundacjami, parkami narodowymi, muzeami, jak również komercyjnymi firmami ogrodniczymi i łąkarskimi. Konsultuje merytorycznie, niekiedy współtworzy instalacje artystyczne natchnione kryzysem antropocenu m.in.: „Green Card” Gregora Różańskiego, „Ziemię” Martynki Wawrzyniak czy „Unser taglich Brot” Dagny Jakubowskiej. Od 2022 r. zatrudniony w Wydziale ds. Spraw Środowiskowych KZGW PGW Wód Polskich. Obecnie przygotowuje m.in. Czerwoną Księgę Roślin Naczyniowych woj. pomorskiego (gatunki leśne), Czerwoną Listę woj. mazowieckiego, jak również pierwszy w Polsce poradnik nt. pielęgnacji miejskich łąk dla wydawnictwa PlantPress.
_____
Opracowanie zbiorów jest finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy
#Funduszenorweskie i #EOG #EEANorwayGrants