Zapraszamy na pierwsze oprowadzanie autorskie po wystawie „Niewielkie resztki z Solnej. Izaaka Celnikier wobec doświadczenia Zagłady”.
Wydarzenie na Facebooku
Przewodniczką po wystawie będzie Hanna Wróblewska – historyczka sztuki, wieloletnia dyrektorka Zachęty i wicedyrektorka Muzeum Getta Warszawskiego, obecnie dyrektorka Departamentu Narodowych Instytucji Kultury w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Oprowadzanie rozpocznie się o godzinie 11:00 28 stycznia 2024.
Udział jest bezpłatny.
Obowiązują zapisy mailowe pod adresem rezerwacja@jhi.pl, w tytule prosimy wpisać „Oprowadzanie 28.01".
_____
„Niewielkie resztki z Solnej" to wystawa poświęcona powojennej, młodzieńczej twórczości Izaaka Celnikiera, wielkiego artysty żydowskiego ocalałego z Zagłady. Po raz pierwszy będzie można zobaczyć prace, które powstały zaraz po wojnie – rysunkowe ilustracje do opowiadań Awroma Rejzena i wierszy Dawida Sfarda. Wśród pokazanych na wystawie prac widać inspiracje i nawiązania do dzieł mistrzów Celnikiera: Leonarda da Vinci, Rembrandra, van Gogha, a przede wszystkim Pabla Picassa i Francisca Goi.
Wystawa jest próbą odczytania biografii Celnikiera w ilustracjach do jidyszowych opowiadań i wierszy. Ukazujemy, w jaki sposób te tworzone przed wyjazdem z Polski rysunki można odczytywać jako szkice do wielkoformatowych obrazów tworzonych już we Francji, a odwołujących się do jednego pierwowzoru – obrazów z getta utrwalonych w pamięci artysty.
_____
Hanna Wróblewska – historyczka sztuki, kuratorka wystaw, w latach 2010–2021 dyrektorka Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, komisarka Pawilonu Polskiego na Biennale w Wenecji, wiceprzewodnicząca Komitetu Narodowego ICOM POLSKA Międzynarodowej Rady Muzeów, prezeska Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Od 2022 roku wicedyrektorka ds. naukowych i wystawienniczych Muzeum Getta Warszawskiego. Dyrektorka Departamentu Narodowych Instytucji Kultury w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.