Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
Fotografie to często najcenniejsze rodzinne pamiątki. W zakurzonych albumach otwieranych raz na kilka lat znajdują się zdjęcia, które nie tylko są historią rodzinną, ale także unikalnym źródłem historycznym. Z pozoru zwyczajne zdjęcia prezentują specyfikę ubrań z epoki, rzadko fotografowane budynki czy amatorskie fotografie z ważnych wydarzeń. Jednak trzeba pamiętać, że zdjęcia mają swój czas trwałości, a przechowywane w złych warunkach, mogą z czasem ulec degradacji – kolory blakną, papier staje się kruchy. Digitalizacja i dobre przechowywanie kolekcji to szansa zachowania ich bezpiecznie dla przyszłych pokoleń.
Konwersatorium poświęcone digitalizacji rodzinnych archiwów poprowadzi Krzysztof Czajka-Kalinowski, Kierownik Działu IT i Digitalizacji Zbiorów Żydowskiego Instytutu Historycznego.
Spotkanie odbędzie się 5 marca 2024 r. o godzinie 18:00 w Międzypokoleniowej Klubokawiarni przy ul. Anielewicza 3/5.
Wstęp wolny.
_____
Po dawnym życiu żydowskim zostały tylko pojedyncze przedmioty, zapiski, pamiątki. Każdy z tych odłamków to osobna historia. Możemy poznawać ją wciąż na nowo dzięki odpowiedniemu przechowywaniu, konserwacji, lecz także digitalizacji poszczególnych obiektów – tworzeniu dostępnych i trwałych kopii cyfrowych – czym na co dzień zajmują się pracownicy ŻIH.
Wystawa Serce tamtego miasta. Kolekcja Żydowskiego Instytutu Historycznego ma na celu podzielenie się efektami tej pracy i zaprezentowanie zdigitalizowanych zbiorów, które pozostały po ówczesnej żydowskiej społeczności. Fotografie zachowanych artefaktów pokazujemy w przestrzeni miasta, włączając je w jego obecną historię. Każdemu z plakatów towarzyszy zainspirowana obiektem opowieść – dostępna na stronie Instytutu.
Zachowanie pamięci o ludziach, po których zostały tylko skrawki rzeczywistości, jest misją realizowaną przez Żydowski Instytut Historyczny od ponad 75 lat. To w nim bije serce dawnej żydowskiej Warszawy – serce tamtego miasta.
Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie prezentowanych obiektów były realizowane w ramach programu „Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe”.
_____
Wydarzenie jest finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy #EEAGrants #Funduszenorweskie #EOG #EEANorwayGrants