Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
Spotkanie poświęcone będzie szczególnej grupie dzieci, którym przyszło znaleźć się w murach warszawskiego getta. Mowa będzie o metodach i formach wspierania sierot, półsierot i sierot społecznych znajdujących się w żydowskiej dzielnicy zamkniętej w Warszawie, a także podmiotach i osobach, także tych mniej znanych, które za tę działalność były odpowiedzialne. Szczególny nacisk położony zostanie na placówki opieki całkowitej, których w getcie było ponad dwadzieścia, zapewniające swoim podopiecznym wikt, opiekunek oraz wsparcie wychowawcze.
Agnieszka Witkowska-Krych jest antropolożką kultury, hebraistką i socjolożką. Ukończyła Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne na Uniwersytecie Warszawskim oraz Collegium Civitas w Warszawie. Jej doktorat (obroniony w styczniu 2021 r.) poświęcony jest losom osieroconych dzieci w getcie warszawskim. Przez wiele lat pracowała w Korczakianum działającym pod auspicjami Muzeum Warszawy. Obecnie jest zatrudniona w Dziale Edukacji Żydowskiego Instytutu Historycznego a także w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Opublikowała szereg artykułów naukowych i edukacyjnych na temat historii i kultury Żydów polskich. Jest autorką wydanej w 2019 r. książki Mniej strachu. Ostatnie chwile z Januszem Korczakiem, wyróżnionej nagrodą KLIO dla najlepszych książek historycznych. Jej najnowsza książka, oparta na doktoracie, ukazała się w 2022 roku.
_____
Na ilustracji: Sypialnia w sierocińcu dla dziewcząt przy ul. Twardej 27, kwiecień 1940. Zbiory ŻIH
Opracowanie zbiorów jest finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy