Oprowadzanie po wystawie stałej | Tydzień z Archiwum Ringelbluma
Zapraszamy na oprowadzanie po wystawie stałej „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu", które poprowadzi dr Justyna Majewska z Działu Naukowego ŻIH w ramach serii wydarzeń towarzyszących 78. rocznicy odnalezienia pierwszej części Archiwum Ringelbluma.
wydarzenia na stronę(72).png

Wydarzenie na Facebooku

Wystawa opowiada o konspiracyjnej grupie powstałej z inicjatywy historyka Emanuela Ringelbluma i działającej w getcie warszawskim pod nazwą Oneg Szabat – (hebr. Radość Soboty) oraz o stworzonym przez nią Podziemnym Archiwum Getta Warszawskiego, od jego powstania aż do dziś. Historia zapisana na kartach Archiwum ukazuje też losy jego autorów i autorek.

Na wystawie pokazujemy ukryte z narażeniem życia w jednej z piwnic getta dokumenty, listy i testamenty, relacje świadków i ofiar Zagłady. Świadectwa, w których jest ból i cierpienie poszczególnych ludzi. Gromadzono je i porządkowano w ocalonym budynku dawnej Biblioteki Judaistycznej, obecnej siedzibie Żydowskiego Instytutu Historycznego.

 

Udział w oprowadzaniu jest bezpłatny.

Prowadzenie: dr Justyna Majewska, Dział Naukowy ŻIH

Wydarzenie odbędzie się we wtorek 17 września o godz. 18:00.

Zapisy rozpoczynają się dwa tygodnie przed wydarzeniem pod adresem: rezerwacja@jhi.pl, w tytule prosimy wpisać: „Oprowadzanie 17.09".

_____

18 września 1946 roku z piwnicy zniszczonego domu przy ulicy Nowolipki 68 wydobyto metalowe skrzynki, które zawierały pierwszą część Podziemnego Archiwum Getta Warszawy, wyjątkowego zbioru świadectw, dokumentów, dzieł sztuki i fotografii z warszawskiej „dzielnicy zamkniętej”, nazywanego na cześć jego inicjatora Archiwum Ringelbluma. Chcemy uczcić 78. rocznicę tego wydarzenia tygodniem pełnym spotkań, spacerów i oprowadzań poświęconych Emanuelowi Ringelblumowi i grupie Oneg Szabat.

_____

dr Justyna Majewska – kulturoznawczyni, socjolożka, kuratorka, pracowniczka działu naukowego Żydowskiego Instytutu Historycznego. Bierze udział w projekcie badawczym „Leksykon Getta Łódzkiego”, uczestniczyła w projekcie „Encyklopedia Getta Warszawskiego”. Stypendystka EHRI i Vienna Wiesenthal Institute for Holocaust Studies. Jej najnowsza publikacja jest zatytułowana „«In einem der Höfe wuchsen mehrere große Bäume und einige Sträucher». Grünflächen im Warschauer Ghetto”, w: Ein jüdischer Garten in den Gärten der Welt – Historische Recherche, red. Philipp Nielsen, et al., Berlin: 2022.

Dzień: 17.09.2024
Godzina: 18:00
Miejsce: Żydowski Instytut Historyczny