Oddając głos artystom i artystkom, opowiadamy ich historię getta łódzkiego. Jednocześnie poprzez obrazy i obiekty z kolekcji Żydowskiego Instytutu Historycznego pokazujemy fenomen działalności artystycznej w czasie Zagłady. Artyści i artystki patrzyli na getto, dokumentując je przy pomocy dostępnych sobie środków. Jak wygląda ta historia? Co nowego wnosi do naszej wiedzy i sposobu postrzegania getta? Jak takie podejście do historii Zagłady może zmienić nasze myślenie o tej trudnej historii?
Na te i inne pytania odpowie dr Zofia Trębacz, kuratorka wystawy, podczas ostatniego oprowadzania kuratorskiego, a zarazem w ostatni dzień trwania ekspozycji. To ostatnia szansa na obejrzenie wystawy!
Udział w oprowadzaniu jest bezpłatny.
Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 27 kwietnia 2025 r. o godz. 10:00.
Zapisy zbieramy do 25 kwietnia do godz. 16:00 pod adresem: rezerwacja@jhi.pl, w tytule prosimy wpisać: „Oprowadzanie 27.04”.
________
dr Zofia Trębacz– historyczka, pracowniczka Działu Naukowego ŻIH. Jej główne zainteresowania badawcze obejmują przedwojenny antysemityzm, relacje polsko-żydowskie w Drugiej Rzeczypospolitej i politykę rządu polskiego wobec Żydów. Interesuje się też rodziną żydowską, a zwłaszcza doświadczeniem Zagłady dzieci i kobiet. W swoich badaniach szczególną uwagę poświęca dokumentom osobistym. Kuratorka wystawy „Uchwycić getto. Codzienność getta łódzkiego oczami artystów”.
________
Wystawa „Uchwycić getto. Codzienność getta łódzkiego oczami artystów” towarzyszy osiemdziesiątej rocznicy likwidacji getta w okupowanej Łodzi. Ekspozycja przedstawia różne aspekty skrajnie trudnego funkcjonowania Żydów w utworzonej przez Niemców „dzielnicy zamkniętej”. Gettową codzienność ukazano poprzez zbiory Żydowskiego Instytutu Historycznego: oryginalne obrazy i rysunki stworzone w getcie – przede wszystkim przez Józefa Kownera, Izraela Lejzerowicza i Icchoka Braunera – a także wykonane różnymi technikami przedmioty tworzone w getcie.
Eksponaty pokazywane na wystawie przybliżają codzienność getta i okoliczności, w jakich powstały. Szczególne znaczenie mają te dzieła, które artyści tworzyli z wewnętrznej potrzeby udokumentowania realiów, jakie stały się udziałem tysięcy Żydów. Są one wyrazem oporu wobec granicznej sytuacji, w której znaleźli się ich twórcy, próbą ocalenia życia i zachowania człowieczeństwa.
Więcej informacji o wystawie:
https://www.jhi.pl/wystawy/uchwycic-getto,535Katalog:
https://ksiegarnianatlomackiem.pl/uchwycic-getto...